Yeni tanı papiller tiroid kanseri hastalarının tanı, takip ve prognozunda serum syndecan-1 düzeyinin klinik önemi
Clinical significance of serum syndecan-1 level in the diagnosis, follow-up and prognosis of newly diagnosed papillary thyroid cancer patients
  1. Tez No: 896127
  2. Yazar: AYŞE AVCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KULAKSIZOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPER VARMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET Yeni Tanı Papiller Tiroid Kanseri Hastalarının Tanı, Takip ve Prognozunda Serum Syndecan-1 Düzeyinin Klinik Önemi Dr. Ayşe AVCU, İç Hastalıkları Uzmanlık Tezi, Konya, 2024 Amaç: Çalışmamızda papiller tiroid kanseri tanısı alan hastalarda, preoperatif ve postoperatif serum syndecan-1 düzeyinin çalışılması; yaş, cinsiyet, lenf nodu metazstaz varlığı, lenf nodu metastaz sayısı, vasküler invazyon, perinöral invazyon, ekstratiroidal tutulum, evresi, risk düzeyi, en büyük tümör çapı, t3, t4, TSH, tirogloblin ve TGAB düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi ve gönüllülerden oluşan kontrol grubu ile papiller tiroid kanseri olan hastalar arasında syndecan-1 düzeyinde anlamlı farklılık olup olmadığının değerlendirilerek syndecan-1'in papiller tiroid kanseri tanı, prognoz ve takibindeki klinik öneminin belirlenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmaya Necmettin Erbakan Üniversitesi, Meram Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları polikliniğine başvuran, yeni tanı almış, 18-65 yaş aralığında, malignite öyküsü ve gebelik durumu bulunmayan papiller tiroid kanseri tanılı hastalar dahil edildi. Kontrol grubunda ise tiroid ultrasonografisi ile tiroid nodülü bulunmayan sağlıklı 18-65 yaş arası gönüllüler dahil edildi. İİAB sonucu malign ve malignite kuşkulu gelen hastalardan ameliyat öncesi ve patoloji sonucu papiller tiroid kanseri gelen hastalardan ameliyat sonrası ilk kontrollerinde serum örnekleri alındı. Tüm serum örneklerinde serum syndecan-1 düzeyi çalışıldı. Uygun istatiksel analizler ile gruplar arasında syndecan-1 düzeyi karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Clinical Importance of Serum Syndecan-1 Level in the Diagnosis, Follow-up and Prognosis of Newly Diagnosed Papillary Thyroid Cancer Patients Dr. Ayşe AVCU, Internal Medicine Specialization Thesis, Konya, 2024 Objective: In our study, we investigated preoperative and postoperative serum syndecan-1 levels in patients diagnosed with papillary thyroid cancer; age, gender, presence of lymph node metastasis, number of lymph node metastasis, vascular invasion, perineural invasion, extrathyroidal involvement, stage, risk level, largest tumor diameter, t3, t4, TSH, The aim of this study was to investigate the relationship between thyrogloblin and TGAB levels and to determine the clinical significance of syndecan-1 in the diagnosis, prognosis and follow-up of papillary thyroid cancer by evaluating whether there was a significant difference in syndecan-1 levels between a control group of volunteers and patients with papillary thyroid cancer. Method: Patients diagnosed with papillary thyroid cancer, aged between 18-65, who applied to Necmettin Erbakan University, Meram Medical Faculty Endocrinology and Metabolic Diseases outpatient clinic, were included in the study. In the control group, healthy volunteers aged 18-65 who did not have thyroid nodules by thyroid ultrasonography were included. Serum samples were taken before surgery from patients with malignant or suspicious malignancy results as a result of FNAB, and at the first postoperative check-up from patients with papillary thyroid cancer as a result of pathology. Serum syndecan-1 level was studied in all serum samples. Syndecan-1 level was compared between groups with appropriate statistical analysis.