Herediter anjioödem hastalarında yaşam kalitesi ve gevşeme egzersizlerinin hastaların anksiyete düzeyleri ile atakları üzerine etkisinin değerlendirilmesi
- Tez No: 896131
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM KUMAN TUNÇEL, DR. ÖĞR. ÜYESİ DAMLA İŞMAN HAZNEDAROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
GİRİŞ: Herediter anjioödem (HA) tekrarlayan şişme ataklarıyla karakterize, potansiyel olarak ölümcül olabilen, nadir görülen kronik bir hastalıktır. Hastaların yaşam kalitesini birçok alanda etkilemektedir. Yapılan çalışmalarda, hastalarda yüksek oranlarda anksiyete ve depresyon saptanmıştır. Atak tetikleyicileri arasında stres önemli bir faktör olarak karşımıza çıkmaktadır. Stresle baş etmek için çeşitli gevşeme teknikleri tanımlanmıştır. Progresif kas gevşemesi (PKG) de bu tekniklerden biri olup literatürde çeşitli kronik hastalıklarda etkisini değerlendiren çalışmalar bulunmaktadır. Bu çalışmanın birincil amacı HA hastalarında yaşam kalitesi ve uygulanacak gevşeme egzersizlerinin hastaların anksiyete düzeyleri ile HA atakları üzerine etkisinin değerlendirilmesidir. İkincil amacı ise HA hastalarının anksiyete düzeyleri ile atak sıklıkları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. YÖNTEM: Çalışmaya Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı, İmmunoloji ve Alerji Bilim Dalı'nda takipli, tıbbi öykü ve laboratuvar parametrelerine göre HA tanısı konulmuş hastaların tümü davet edilmiştir. Çalışma hakkında bilgilendirildikten sonra çalışmaya katılmayı kabul eden, içleme ve dışlama kriterlerine uygun olan 37 HA hastası çalışmaya alınmıştır. Katılımcılar ile görüşme yapılarak sosyodemografik verileri ve HA için hastalık öyküleri alınmıştır. Katılımcılara psikiyatrik muayene yapıldıktan sonra DSM-5 için Yapılandırılmış Klinik Görüşme (SCID-5), Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği (HADÖ), Hamilton Anksiyete Değerlendirme Ölçeği (HAM-A), Kısa Form 36 (SF-36), Anjioödem Yaşam Kalitesi Ölçeği (AE-Qol) uygulanmıştır. Daha sonra katılımcılara anksiyetelerine yönelik nefes ve PKG egzersizi uygulamalı olarak öğretilerek evde de bu egzersizleri kendilerini stresli hissettiklerinde ve haftada en az üç gün uygulamaları istenmiştir. İki ay sonunda katılımcılarla tekrar görüşülerek anksiyeteye yönelik uygulanan müdahalenin etkisi, HAM-A tekrarlanarak ve müdahale sonrası atak sıklığındaki değişim üzerinden değerlendirilmiştir. BULGULAR: Otuz yedi katılımcıdan biri ölçekleri doldurmadığı için çalışmadan çıkarılmıştır. Bir katılımcı ise çalışmanın birinci ayında psikiyatrik semptomlarının şiddetlenmesi üzerine tarafımıza başvurmuş olup yapılan değerlendirme sonucunda psikotrop tedavi başlanmıştır. Bu katılımcının ilk görüşme sırasında elde edilen verileri (T0) analizde kullanılmış olup iki ay sonundaki (T1) verileri değerlendirmeye alınmamıştır. Örneklemimizin yaşlarının medyan (min-maks) değerinin 43 (21-79) olduğu, %72,2'sinin (n=26) kadın olduğu ve toplam eğitim sürelerinin medyan (min-maks) değerinin 12 yıl (0-18) olduğu saptanmıştır. Katılımcılara uygulanan SCID-5 sonucunda %13,9'una (n=5) anksiyete bozukluğu, %8,3'üne (n=3) major depresif bozukluk, %5,6'sına (n=2) yineleyici depresif bozukluk, %2,8'ine (n=1) obsesif kompulsif bozukluk, %2,8'ine (n=1) anksiyete bozukluğu ve özgül fobi tanısı konulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT INTRODUCTION: Hereditary angioedema (HA) is a rare, chronic, potentially life-threatening disease characterized by recurrent swelling attacks. It significantly impacts patients' quality of life in various areas. Studies have shown high rates of anxiety and depression among patients. Stress is one of the major triggers of an attack. Various relaxation techniques have been described to cope with stress. Progressive muscle relaxation (PMR) is one of these techniques, and studies in the literature have evaluated its effects on various chronic diseases. The primary aim of this study is to assess the impact of quality of life and relaxation exercises on anxiety levels and HA attacks in patients with HA. The secondary aim is to examine the relationship between anxiety levels and attack frequency in HA patients. METHODS: All patients diagnosed with HA based on medical history and laboratory parameters, and following at the Department of Internal Medicine, Division of Immunology and Allergy, Ege University Faculty of Medicine, were invited to participate in the study. After being informed about the study, 37 HA patients who agreed to participate and met the inclusion and exclusion criteria were included. Sociodemographic data and disease history for HA were obtained through interviews with the participants. After psychiatric evaluations, the Structured Clinical Interview for DSM-5 (SCID-5), Hospital Anxiety and Depression Scale (HADS), Hamilton Anxiety Rating Scale (HAM-A), Short Form 36 (SF-36), and Angioedema Quality of Life Questionnaire (AE-QoL) were administered. Participants were then taught breathing and PMR exercises to address anxiety and instructed to practice these exercises at home when feeling stressed and at least three days a week. After two months, participants were re-evaluated to assess the impact of the anxiety intervention using HAM-A and changes in attack frequency post-intervention. RESULTS: One of the 37 participants was excluded for not completing the scales. Another participant consulted us in the first month of the study due to worsening psychiatric symptoms, and psychotropic treatment was initiated based on the psychiatric evaluation. The data obtained from this participant during the first interview (T0) were used in the analysis, but the data at the end of the two months (T1) were not included. The median (min-max) age of our sample was 43 (21-79) years, 72.2% (n=26) were female, and the median (min-max) total education duration was 12 years (0-18). Based on SCID-5, 13.9% (n=5) had an anxiety disorder, 8.3% (n=3) had major depressive disorder, 5.6% (n=2) had recurrent depressive disorder, 2.8% (n=1) had obsessive-compulsive disorder, and 2.8% (n=1) had anxiety disorder and specific phobia.