Alveolit tedavisinde kullanılmak üzere uzatılmış salım yapan dozaj şekillerinin geliştirilmesi
Development of extended release dosage forms for treatment of alveolitis
- Tez No: 896137
- Danışmanlar: PROF. DR. IŞIK ÖZGÜNEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Diş Hekimliği, Eczacılık ve Farmakoloji, Dentistry, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışma, alveolit (dry socket, alveolar osteitis) tedavisinde kullanılmak üzere etken madde içeren in-situ jel formülasyonlarının geliştirilmesini amaçlamaktadır. İn-situ jeller, uygulama sonrası jel haline geçen sıvı preparatlar olup, lokal olarak ilaç salımını kontrol ederek tedavi etkinliğini artırır ve yan etkileri minimize eder. Çalışmanın amacı, bu formülasyonların alveolit ve oral kavitede cerrahi sonrası oluşan yaraların tedavisindeki etkinliğini değerlendirmektir. Yöntem: Polimerik çözeltiler, çeşitli testlerle fizikokimyasal özellikleri açısından karakterize edildi. Jelleşme sıcaklıkları, pH'ları, viskoziteleri, reolojik özellikleri, mekanik özellikleri ve salım profilleri belirlendi. İn vitro çalışmalar çeşitli analitik yöntemlerle desteklendi. Bulgular: Hazırlanan in-situ jel formülasyonlarının termoresponsif olduğu ve yapılan testlerde uygulama şartlarında hızlı bir şekilde jel formuna geçtikleri tespit edildi. Viskozite ve jel oluşum sıcaklığı gibi fizikokimyasal özellikler, optimum ilaç salımı için uygun değerler gösterdi. İn vitro çalışmalar, ilaç salımının kontrollü olduğunu gösterirken, alveolit tedavisinde kullanılan bu in-situ jellerin, periodontal bölgede yeterince uzun bir süre kalıcılık gösterecek mekanik ve mukoadezif özelliklere sahip olduğu belirlendi. Sonuç: Bu çalışma, in-situ jel formülasyonlarının oral kavitede post operatif yaralarda ve alveolit tedavisinde etkili bir lokal ilaç taşıma sistemi olarak kullanılabileceğini göstermektedir. Termoresponsif özelliğe sahip bu jeller, lokal uygulama sonrası hızlıca jel haline geçerek uzun süre ilaç salımını gerçekleştirmektedir. Böylece, tedavi etkinliği artırılırken yan etkiler minimize edilmektedir ve aynı zamanda hastalığın önlenmesi sağlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to develop active ingredient-containing in-situ gel formulations for use in the treatment of dry socket (alveolar osteitis). In-situ gels are liquid preparations that undergo gelation upon application, thereby enhancing therapeutic efficacy by locally controlling drug release and minimizing side effects. The objective is to evaluate the effectiveness of these formulations in treating wounds occurring post-surgery in the oral cavity, including dry socket. Methods: Polymeric solutions were characterized for their physicochemical properties using various tests. Gelation temperatures, viscosities, pH values, rheological properties, mechanical properties and release profiles were determined. Additionally, the biocompatibility and effectiveness of the formulations were assessed through in vitro studies supported by analytical methods such as UV-spectrophotometry. Results: The prepared in-situ gel formulations were found to be thermoresponsive, rapidly transitioning to a gel state under application conditions according to tests conducted. Physicochemical properties like viscosity and gel formation temperature showed suitable values for optimal drug release. In vitro studies demonstrated controlled drug release, suggesting that these in-situ gels used in dry socket treatment could effectively remain in the periodontal region for a sufficient duration to provide effective treatment. Conclusion: This study demonstrates that in-situ gel formulations can serve as effective local drug delivery systems for treating post-operative wounds in the oral cavity and dry socket. These thermoresponsive gels quickly gelify post-application, ensuring controlled drug release. Consequently, treatment efficacy is enhanced, side effects are minimized, and disease prevention is facilitated.