Multipl sklerozlu hastalarda abdominal drawing-in manevrasının denge ve yürüyüş üzerine etkisi
The effect of abdominal drawing-in maneuver on balance and gait in patients with multiple sclerosis
  1. Tez No: 896138
  2. Yazar: KEVSER BİLGE İLTER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUBA MADEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışma Multipl Skleroz (MS)'li hastalarda, Abdominal drawing-in tekniğinin core stabilizasyonu ile denge ve yürüme üzerindeki etkisini araştırmak amacıyla planlandı. Araştırma nicel araştırma modellerinden biri olan kesitsel bir çalışmadır. Bireyler, MS tanısını almış, 18-50 yaş arası hastalar olup; çalışma, 25 kontrol grubu, 25 çalışma grubu olmak üzere, toplam 50 hasta ile gerçekleştirilmiştir. Çalışma grubuna, abdominal drawin-in manevrası 15 tekrarlı 3 ayrı egzersiz şeklinde, yalnızca bir defa uygulanmıştır. Kontrol grubuna herhangi bir uygulama yapılmamıştır. Değerlendirmeler bütün bireyler için başlangıçta ve bir hafta sonra olmak üzere iki kez yapılmıştır. Denge değerlendirmesi için gözler açık-kapalı tek ayak üzerinde durma, fonsiyonel uzanma ve postürografi ölçümleri, yürüme için zamanla kalk yürü ve dinamik yürüme indeksi kullanılmıştır. Çalışmada elde ettiğimiz bulgulara baktığımızda çalışma grubunda abdominal drawin-in manevrasının denge ve yürüyüş üzerinde istatistiksel olarak etkili olduğu tespit edildi (p0.05).Çalışmada tek seferlik abdominal drawin-in tekniği uygulanan ve uygulanmayan gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir istatistiksel farklılık bulunmamıştır (p>0.05). MS hastalarında abdominal drawing-in tekniği, denge ve yürüme parametreleri üzerinde olumlu bir etki göstermiştir. Bu çalışmanın bulguları ışığında; MS hastalarının abdominal drawing-in tekniği ile yapılan egzersizlerde anlık olumlu etki görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was planned to investigate the effect of the Abdominal drawing-in technique on core stabilization, balance, and gait in patients with MS. The research is a cross- sectional study, one of the quantitative research models. The study was conducted with a total of 50 patients aged 18-50 who were diagnosed with MS, including 25 in the control group and 25 in the study group. The study group was subjected to a single session of the abdominal draw-in maneuver, comprising three separate exercises with 15 repetitions each. No intervention was applied to the control group. Evaluations were performed twice for all individuals, at the beginning and one week later. For balance assessment, standing on one leg with eyes open and closed, functional reach, and posturography measurements were used; for gait assessment, the timed up and go test and the dynamic gait index were employed. The findings of our study indicated that the abdominal draw-in maneuver was effective on balance and gait in the study group (p0.05). There was no statistically significant difference between the groups with and without a single application of the abdominal draw-in technique (p>0.05). The abdominal drawing-in technique demonstrated a positive effect on balance and gait parameters in MS patients. In light of the findings of this study, although the abdominal drawing-in technique exercises showed an immediate positive effect in MS patients, there is a need for long-term follow-up studies with repeated abdominal drawing-in technique exercises