Gebelerde 16. haftada bakılan tiyol-disülfid düzeyinin gestasyonel diabetes mellitus'un bir erken tanı yöntemi olarak değerinin araştırılması
Investigation of the value of thiol-disulfide levels measured at 16 weeks of gestation as an early diagnostic method for gestational diabetes mellitus
- Tez No: 896144
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE SEVAL ÖZGÜ ERDİNÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Giriş ve Amaç: Gebelikte oksijen tüketimi artar ve plasenta hem oksidatif stresin kaynağıyken hem de antioksidan sağlar. GDM'nin patofizyolojisi oksidatif stres ile ilişkilidir. Son yıllarda yapılan çalışmalar, GDM'de tiyol-disülfid homeostazının değiştiğini ve doğal tiyol düzeylerinin azalmasının olumsuz gebelik sonuçlarına neden olabileceğini göstermektedir. Bu çalışmada, gebelerde tiyol-disülfid homeostazının ve iskemik modifiye albümin değerinin incelenmesi ve GDM ile ilişkilendirilmesi amaçlanmaktadır. Materyal ve Metod: Çalışmamız prospektif kohort çalışması olup popülasyonunu hastanemiz antenatal takip kliniğine izlemleri yapılan, 16.-25. gebelik haftaları arasında tiyol metabolizması ve İMA ile ilgili laboratuvar parametlerine bakılan, 25. gebelik haftasında OGTT testi yapılan, ek hastalığı olmayan gebelerden oluşturulmuştur. Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesi Doğum Salonu- Antenatal Kliniği'ne Ocak 2023 ve Eylül 2023 tarihleri arasında başvuran, çalışmamıza katılmak için gönüllü, 18-40 yaş aralığında olan, aile öyküsünde Diabetes Mellitus öyküsü olmayan, eşlik eden maternal hastalığı olmayan, PCOS öyküsü olmayan, obez olmayan gebeler çalışmaya dahil edildi. Gönüllü olmak istemeyen, 18 yaşından küçük, 40 yaşından büyük olan, gestasyonel yaşı doğrulanamayan hastalar, aile ve kendi öyküsünde Diabetes Mellitus olan, özgeçmişinde PCOS öyküsü olan, obez olan, Perinatoloji Kliniği tarafından takibi olan hastalar çalışmaya dahil edilmedi. İki aşamalı çalışmamızda ilk aşamada araştırma popülasyonunu oluşturan kadınların kanları biyokimya tüpüne alınarak santrifüje edilip ependorflarda muhafaza edildi. Sonrasında yaklaşık 400 hastanın OGTT sonuçları taranarak içlerinden OGTT (75 gr) sonucu pozitif ve negatif olan toplam 100 hasta seçildi. Bu hastaların tiyol disülfid ve İMA (iskemi modifiye albumin) düzeyleri karşılaştırıldı. Bulgular: GDM'li ve GDM olmayan gruplar karşılaştırıldığında; GDM'li grupta disülfid değeri, IMA değeri, disülfid/native tiyol, disülfid/toplam tiyol ve native tiyol/toplam tiyol oranları sağlıklı gebelere göre önemli ölçüde daha yüksek bulundu. Total tiyol için ise bu durum tam tersi nitelikteydi. Açlık kan şekeri yüksekliği ile total tiyol, native tiyol değerleri arasında negatif yönlü zayıf bir korelasyon mevcuttur. Açlık kan şekeri yüksekliği ile disülfid, native tiyol/total tiyol değerleri arasında pozitif yönde zayıf dereceli bir iişki vardır. Disülfid/native tiyol, disülfid/total tiyol oranları ile açlık kan şekeri yüksekliği arasında pozitif yönde orta dereceli bir ilişki bulunmuştur. Açlık kan şekeri yüksekliği ile disülfid değeri, disülfid/native tiyol, disülfid/total tiyol oranları arasında istatistiki anlamlı ilişki saptanmıştır. GDM'li grupta IMA düzeyi 0.73±0.02 bulunmuşken; GDM tanısı almayan grupta ise 0.69±0.02 ABSU bulunmuştur. İki grup arasındaki fark istatistiki açıdan anlamlıdır. IMA değeri GDM'li grupta daha yüksektir. Açlık kan şekeri yüksekliği ile IMA değeri arasında pozitif yönlü zayıf bir korelasyon mevcuttur. Açlık kan şekeri yüksekliği ile IMA değeri arasında istatistiki anlamlı ilişki saptanmıştır. Sonuç: Gebelik diyabetinde tiyol metabolizması ve oksidatif stresin rolünün daha iyi anlaşılması, bu karmaşık durumun yönetimi ve önlenmesi açısından yeni bakış açıları sunabilir. İlerleyen araştırmalar, oksidatif stres ve tiyol metabolizmasına yönelik müdahalelerin gebelik sonuçları üzerindeki etkisini daha ayrıntılı bir şekilde ortaya koyacaktır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Oxygen consumption increases during pregnancy, and the placenta is both a source of oxidative stress and provides antioxidants. The pathophysiology of gestational diabetes mellitus (GDM) is associated with oxidative stress. Recent studies have shown that thiol-disulfide homeostasis is altered in GDM and that a decrease in natural thiol levels may lead to adverse pregnancy outcomes. This study aims to examine the thiol-disulfide homeostasis and ischemic modified albumin (IMA) levels in pregnant women and to establish their relationship with GDM. Material and Methods: The prospective cohort study population consists of pregnant women who were monitored for thiol metabolism and IMA laboratory parameters between the 16th and 25th weeks of pregnancy and who underwent OGTT at the 25th week of pregnancy without any additional diseases. The study was conducted at the Antenatal Clinic of Ankara Bilkent City Hospital's Obstetrics and Gynecology Department between January 2023 and September 2023. The participants were pregnant women aged between 18-40 years, without a family history of Diabetes Mellitus, without accompanying maternal diseases, without a history of PCOS, and who were not obese. Those who did not volunteer for the study, were under 18 or over 40 years old, had an unconfirmed gestational age, had a family or personal history of Diabetes Mellitus, had a history of PCOS, were obese, or were followed by the Perinatology Clinic were excluded from the study. In our two-stage study, in the first stage, the blood of the women forming the research population was collected in biochemistry tubes, centrifuged, and stored in ependorfs. Subsequently, the OGTT results of approximately 400 patients were screened, and a total of 100 patients with positive and negative OGTT (75 gr) results were selected. The thiol-disulfide and IMA levels of these patients were compared. Results: When comparing the GDM and non-GDM groups, the disulfide value, IMA value, disulfide/native thiol, disulfide/total thiol, and native thiol/total thiol ratios were found to be significantly higher in the GDM group than in healthy pregnant women. For total thiol, the opposite was true. There is a weak negative correlation between high fasting blood glucose and total thiol, native thiol values. There is a weak positive correlation between high fasting blood glucose and disulfide, native thiol/total thiol values. A moderate positive correlation was found between disulfide/native thiol, disulfide/total thiol ratios and high fasting blood glucose. A statistically significant relationship was detected between the disulfide value, disulfide/native thiol, disulfide/total thiol ratios, and high fasting blood glucose. The IMA level in the GDM group was 0.73 ± 0.02, while in the non-GDM group it was 0.69 ± 0.02 ABSU. The difference between the two groups is statistically significant. The IMA value is higher in the GDM group. There is a weak positive correlation between high fasting blood glucose and IMA value. A statistically significant relationship was found between high fasting blood glucose and IMA value. Conclusion: Better understanding the role of thiol metabolism and oxidative stress in gestational diabetes may offer new perspectives for managing and preventing this complex condition. Future research will reveal in more detail the effects of interventions targeting oxidative stress and thiol metabolism on pregnancy outcomes.