İleri evre baş boyun karsinomlu hastalarda preoperatif nutrisyonel desteğin postoperatif iyileşme üzerine etkisi
- Tez No: 896143
- Danışmanlar: PROF. DR. NURULLAH SERDAR AKYILDIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Giriş ve Amaç: İleri evre baş boyun kanseri olan hastalarda katabolik süreçlerin uzaması durumunda artmış enfeksiyon riski, gecikmiş yara iyileşmesi, bozulmuş kardiyak ve solunum fonksiyonu, daha yüksek postoperatif komplikasyon oranı, daha yüksek bir ölüm oranı yer almaktadır. Preoperatif uzamış açlığın da bu katabolik sürece etkisi olmaktadır. Buradan yola çıkılarak çalışmamızda ileri evre baş boyun skuamoz hücreli karsinomu tanılı hastalarda preoperatif dönemde preoperatif açlık ile preoperatif oral ya da intravenöz karbonhidrat yüklemesi yapılan hastaların postoperatif dönemdeki iyileşme sonuçları karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma prospektif olarak Haziran 2022 tarihinden Aralık 2023 tarihine kadar olan evre 3-4 baş boyun skuamoz hücreli karsinom nedeni ile opere olan ve kriterleri karşılayan 67 hasta üzerinde gerçekleştirilmiştir. Larinks ve oral kavite skuamoz hücreli karsinom nedeni ile opere olan 2 hasta grubu; preoperatif açlık, preoperatif oral karbonhidratlı sıvı yüklemesi ve preoperatif IV karbonhidratlı sıvı yüklemesi olmak üzere 3 ayrı gruba ayrılmıştır. Hastaların değerlendirilmesinde hastane yatış süreleri, adjuvan tedaviye başlama süreleri, hastane enfeksiyonu gelişme oranları, preoperatif ve postoperatif dönemdeki albümin (gr/lt) ve hemoglobin (gr/dL) değerleri ile yara iyileşme düzeyleri karşılaştırılmıştır. Bulgular: Çalışmada kontrol grubu ile oral ve IV karbonhidrat yüklemesi yapılan hastalarda larenks karsinomu ve oral kavite karsinomu olan bütün hastalar genel olarak bakıldığında uygulanan yöntem ile yara yeri iyileşmesi ve hastane enfeksiyonu gelişme durumları arasında istatistiksel anlamlı bir ilişki (bağımlılık) olmadığı bulundu. Operasyon öncesi ölçülen hemoglobin değerlerine bakıldığında normal yara iyileşmesi olan hastalarda ortalama hemoglobin değeri 13,42±1,57 g/dL iken yara iyileşme problemi olan hastalarda 12,58±1,84 g/dL olarak bulundu. Operasyon öncesi ölçülen albumin değerlerine bakıldığında normal yara iyileşmesi olan hastalarda ortalama albumin değeri 41,8±4,47 g/L iken yara iyileşme problemi olan hastalarda 39,97±4,68 g/L olarak bulundu. Sonuç: İleri evre baş boyun kanserli hastalarda malnütrisyon ile majör cerrahi girişimin neden olduğu metabolik stres yanıtı nedeniyle katabolizma baskınlık kazanmaktadır. Bu durum artmış enfeksiyon riskini, gecikmiş yara iyileşmesini beraberinde getirmektedir. Çalışmamızda ileri evre baş boyun kanseri hastalarına preopratif karbonhidrat yükleme tekniklerinin yara iyileşmesi ve hastane yatış süreleri üzerine etkisi araştırılmıştır. Bu hasta grubunda iyileşmenin hızlanması ve hastane yatış sürelerinin azalması adjuvan tedavinin hızlı başlamasına ve daha iyi yanıt alınmasına neden olacağından dolayı bu konuda geniş kapsamlı ek çalışmalar yapılması gerektiğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: In patients with advanced-stage head and neck cancer, prolonged catabolic processes increase the risk of infection, delayed wound healing, impaired cardiac and respiratory function, higher postoperative complication rates, and increased mortality. Prolonged preoperative fasting also affects this catabolic process. Based on this, our study aimed to compare the postoperative outcomes of patients diagnosed with advanced-stage head and neck squamous cell carcinoma who underwent preoperative fasting with those who received preoperative oral or intravenous carbohydrate loading during the preoperative period. Materials and Methods: The study was conducted prospectively on 67 patients who underwent surgery due to stage 3-4 head and neck squamous cell carcinoma from June 2022 to December 2023 and met the criteria. Two groups of patients with laryngeal and oral cavity squamous cell carcinoma were divided into three separate groups: those who underwent preoperative fasting, those who received preoperative oral carbohydrate loading, and those who received preoperative IV carbohydrate loading. The evaluation of patients included comparisons of hospitalization durations, time to initiation of adjuvant therapy, rates of hospital-acquired infections, preoperative and postoperative levels of albumin (g/L) and hemoglobin (g/dL), and wound healing levels. Results: In the study, when all patients with laryngeal carcinoma and oral cavity carcinoma in the control group and those who underwent oral and IV carbohydrate loading were considered, there was no significant relationship (dependency) found between the applied method and wound healing or the development of hospital-acquired infections. Looking at the preoperative hemoglobin values, the average hemoglobin value was found to be 13.42±1.57 g/dL in patients with normal wound healing, while it was 12.58±1.84 g/dL in patients with wound healing problems. When the preoperative albumin values were examined, the average albumin value was 41.8±4.47 g/L in patients with normal wound healing, whereas it was 39.97±4.68 g/L in patients with wound healing problems. Conclusion: In advanced-stage head and neck cancer patients, malnutrition predominates due to the metabolic stress response caused by major surgical interventions. This situation leads to an increased risk of infection and delayed wound healing. In our study, we investigated the effects of preoperative carbohydrate loading techniques on wound healing and hospitalization durations in advanced-stage head and neck cancer patients. We believe that accelerating recovery and reducing hospitalization durations in this patient group will lead to a faster start of adjuvant treatment and better response, necessitating comprehensive additional studies in this regard.