Lise öğrencilerinin finansal okuryazarlık düzeyleri ile dijital okuryazarlık düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between financial literacy levels and digital literacy levels of high school students
  1. Tez No: 896168
  2. Yazar: ELİF DAVARCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK ALTUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada lise düzeyi öğrencilerinin finansal ve dijital okuryazarlık düzeyleri ile bu düzeyler arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada veri toplama aracı olarak; Dijital Okuryazarlık Ölçeği, Finansal Okuryazarlık Ölçeği ve Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Çalışma Ankara'nın farklı sosyo ekonomik düzeyde olan ilçelerinden Çankaya Yenimahalle, Keçiören, Altındağ, Mamak, Elmadağ, Pursaklar, Etimesgut, Sincan, Polatlı, Bala, ve Haymana'da bulunan meslek liselerinde okuyan 585 öğrenciyle gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler IBM SPSS 22 istatistik programında analiz edilmiştir. Normal dağılıma uyum sağladığı belirlenen veriler üzerinde betimsel istatistik analizleri, bağımsız örneklemler arası T testi, ANOVA analizi ve korelasyon analizi uygulanmıştır. Araştırma bulgularına göre öğrencilerin dijital okuryazarlık düzeyleri, finansal okuryazarlık boyutlarından para yönetim özyeterlilik algıları, para yönetim davranışı düzeyleri yüksek, finansal bilgi düzeyleri düşük olarak belirlenmiştir. Finansal bilgi düzeylerinin yaş ve sınıf düzeylerine bağlı olarak anlamlı farklılık gösterdikleri belirlenmiştir. Ayrıca finansal okuryazarlık boyutlarından para yönetim özyeterlilik algılarının yaş, sınıf ve harçlık ortalamasına göre anlamlı düzeyde farklılık gösterdiği; dijital okuryazarlık düzeyleri ile para yönetim davranışları arasında anlamlı bir ilişki olduğu, fakat diğer değişkenler arasında anlamlı bir ilişki olmadığı belirlenmiştir. Çalışmanın sonucunda öğrencilerin dijital ve finansal okuryazarlık düzeylerinin artırılması amacıyla arştırmacı, öğretmen, ve öğrenciler için çeşitli öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the financial and digital literacy levels of high school students and the relationship between these levels, and with the results obtained from the field research, it was aimed to benefit students by helping them understand the importance of these skills in both their personal and professional lives. Digital Literacy Scale, Financial Literacy Scale and Personal Information Form were used. The study was conducted with 585 vocaitonal high school students studying in high schools in Çankaya Yenimahalle, Keçiören, Altındağ, Mamak, Elmadağ, Pursaklar, Etimesgut, Sincan, Polatlı,Bala and Haymana, districts of Ankara with different socio-economic levels. The data obtained was analyzed in the IBM SPSS 22 statistical program. Descriptive statistical analyses, independent samples T test, ANOVA analysis and correlation analysis were applied on the data determined to comply with normal distribution. According to the results obtained; Students' digital literacy levels, money management self-efficacy perceptions and money management behavior levels, which are among the financial literacy dimensions, were determined to be high, but their financial knowledge levels were determined to be low. It was determined that financial knowledge levels differ significantly depending on age and grade levels. In addition, money management self-efficacy perceptions, one of the dimensions of financial literacy, differ significantly according to average age, class and pocket money level; It was determined that there was a significant relationship between digital literacy levels and money management behaviors, but there was no significant relationship between other variables. As a result of the study, various suggestions were developed for researchers, teachers, and students in order to increase students' digital and financial literacy levels.