Psikolojik esnekliğin siber zorbalığa maruz kalan genç yetişkin bireylerdeki duygulanım ve öz-yeterlik seviyelerinde düzenleyici rolü
The moderating role of psychological flexibility on affect and self-efficacy levels in young adult individuals exposed to cyberbullying
- Tez No: 896170
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GİZEM SARISOY AKSÜT, DR. AYŞE BERNA SARI ARASIL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada psikolojik esnekliğin siber zorbalığa maruz kalan genç yetişkin bireylerdeki duygulanım ve öz-yeterlik seviyelerinde düzenleyici rolünü araştırmak amaçlanmaktadır. Bu amaç doğrultusunda 18-25 yaş aralığında 107 katılımcıdan (88 kadın, 17 erkek) bilgi sahibi olduklarını düşündükleri bir alan seçmeleri ve bu alan ile ilgili yenilikçi bir fikir yazmaları istenmiştir. Katılımcılara yazdıkları fikirlerin yapay zekaya iletileceği ve bu fikirlerinin sosyal medyada paylaşılma durumunda alabileceği görüntülenme sayısının, yorumların ve bu yorumların beğeni sayılarının yapay zeka tarafından tahmin edileceği söylenmiştir. Beşi negatif ikisi nötr olmak üzere genellenebilir ifadeler içeren yedi farklı sosyal medya yorumu yapay zeka tarafından oluşturulmuştur ancak katılımcılara söylenenin aksine yazdıkları fikirler özelinde oluşturulmamıştır. Sosyal medya yorumları katılımcılara gösterilmeden önce ve sonra Görsel Analog Ölçeği kullanılarak o anki duygulanımları ve seçtikleri alan ile ilgili bilgi düzeyleri ile ilişkili olarak öz-yeterlik düzeyleri hakkında bilgi alınmıştır. Bu bağlamda veriler Psikolojik Esneklik Ölçeği, Genel Özyeterlilik Ölçeği, Demografik Bilgi Formu ve Görsel Analog Ölçeği aracılığı ile toplanmıştır. Veriler toplanmadan önce uygulanan prosedürün değerlendirilmesi ve son haline getirilmesi için uzman görüşleri alınmış ve pilot çalışmalar gerçekleştirilmiştir. Yapılan analizler sonucunda siber zorbalığa maruz kalan katılımcıların öz-yeterlik düzeylerinde istatistiksel olarak anlamlı bir düşüş gözlemlenmiştir ancak duygulanım düzeylerinde anlamlı düzeyde bir değişim gözlemlenmemiştir. Bununla birlikte öz- yeterlik ve duygulanım ölçümlerinde psikolojik esnekliğin düzenleyici bir rolü bulunamamıştır. Bulgular alanyazındaki ilgili çalışmalar çerçevesinde değerlendirilmiş, çalışmanın alanyazına ve klinik uygulamalara katkısı tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the moderating role of psychological flexibility on the affect and self-efficacy levels of young adult individuals exposed to cyberbullying. For this purpose, 107 participants (88 female, 17 male) aged 18-25 were asked to choose an subject they considered themselves knowledgeable about and to write an innovative idea related to that subject. Participants were informed that their ideas would be sent to artificial intelligence, which would predict the number of views, comments, and likes these comments might receive if shared on social media. Seven different social media comments, five negative and two neutral, containing generalizable statements were created by artificial intelligence; however, contrary to what participants were told, these comments were not specifically generated based on their ideas. Before and after showing the social media comments to the participants, their current affect and self-efficacy levels related to their chosen subject were measured using the Visual Analog Scale. In this regard, the Psychological Flexibility Scale, Self-Efficacy Scale, Demographic Information Form, and Visual Analog Scale were used to gather data from the participants. Before gathering data, expert opinions were obtained, and pilot studies were conducted to evaluate and finalize the applied procedure. The analyses revealed a statistically significant decrease in the self-efficacy levels of participants exposed to cyberbullying, but no significant change in affect levels. There was no significant moderation effect of self-efficacy and affect. The findings were debated in the context of related studies in the literature, and the contribution of the study to the literature and clinical practices was discussed.