Gemi ana dizellerinde yağ analizi ile kestirimci bakımın araştırılması
Investigation of predictory maintenance by oil analysis on ship main diesels
- Tez No: 896183
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER DÜLGER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Kestirimci bakım, gemi ana dizellerinin durumunu sürekli olarak izlemek ve arıza riskini minimize etmek için kullanılabilecek bir yöntemdir. Bu tez çalışması, gemi ana dizellerinde yağ analizine dayalı kestirimci bakımın kullanılabilirliğini, etkinliğini ve uygulanabilirliğini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Yağ analizi, motor yağındaki değişiklikleri izleyerek erken aşınma, kirlilik veya diğer sorunların işaretlerini tespit etmeyi sağlar. Bu çalışmada, X gemisinde bulunan iki ana dizelden birine yağ analizi ile kestirimci bakım, diğerine de üretici firmanın belirlediği çalışma saati doğrultusunda planlı bakım uygulanmış ve araştırma sonuçları maliyet açısından kıyaslamıştır. Önleyici bakımın doğru zamanlaması, yedek parça stoku yönetimi ve işgücü planlaması gibi faktörler dikkate alınarak, kestirimci bakımın maliyet avantajı sağlayıp sağlamadığı analiz edilmiştir. Bu tez çalışması, gemi endüstrisindeki bakım stratejilerinin geliştirilmesine katkıda bulunarak, gemi operatörlerine değerli bir kaynak sunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Predictive maintenance is a method that can be used to continuously monitor the condition of ship's main diesels and to minimize the risk of failure. This thesis study aims to evaluate the usability, effectiveness and feasibility of predictive maintenance based on oil analysis in ship main diesels. Oil analysis monitors changes in engine oil to detect signs of premature wear, contamination or other problems. In this study, oil analysis and predictive maintenance applications applied to two main diesels in ship X were investigated. Considering factors such as the correct timing of preventive maintenance, spare parts stock management and workforce planning, it has been analyzed whether predictive maintenance provides a cost advantage or not. This thesis aims to provide a valuable resource to ship operators by contributing to the development of maintenance strategies in the ship industry.