Futbolda sanal gerçeklik ortamında uygulanan antrenmanların futbolcular üzerindeki etkisi
The impact of training implemented in a virtual reality environment on football players
- Tez No: 896184
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ONUR CERRAH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu çalışmanın amacı, sanal gerçeklik ortamında yapılan çoklu nesne izleme ve çevre kontrolü gerektiren pas çalışmalarının, oyuncuların saha içi performanslarına olan etkisini incelemektedir. Araştırma kapsamında, U16 ve U17 yaş grubundaki futbolcular, sanal gerçeklik antrenman grubu ve kontrol grubu olarak ikiye ayrılmıştır. Sanal gerçeklik antrenman grubuna, yedi hafta boyunca haftada üç kez sanal gerçeklik ortamında çoklu nesne izleme ve çevre kontrolü antrenmanları uygulanmış, kontrol grubuna ise geleneksel antrenman yöntemleri uygulanmıştır. Antrenman öncesi ve sonrasında futbolcuların çevre kontrolü, pas tercihleri ve isabetlerine ve genel performanslarına yönelik testler yapılmıştır. Bu tez, TÜBİTAK 1501 Sanayi Ar-Ge Projesi (Proje No: 3220145) kapsamında desteklenen“Sanal ve Arttırılmış Gerçeklik Ortamlarında Kullanılacak Özgün Futbol Simülasyonunun Geliştirilmesi”isimli proje tarafından desteklenmiştir. Sonuçlar, sanal gerçeklik ortamında yapılan antrenmanların futbolcuların çevre kontrolü ve başarılı pas, tek dokunuş pas, derin pas gibi önemli performans parametrelerinde anlamlı iyileşmeler sağladığını göstermektedir. Çalışma, sanal gerçeklik teknolojisinin futbol eğitimine entegrasyonu, oyuncuların bireysel ve takım performanslarını artırma yönünde yeni fırsatlar sunmakta faydalı olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effects of multi-object tracking and passing drills requiring environmental scanning in a virtual reality environment on players' on-field performance. Within the scope of the research, football players in the U16 and U17 age groups were divided into two groups: the virtual reality training group and the control group. The virtual reality training group underwent multi-object tracking and environmental scanning drills in a virtual reality environment three times a week for seven weeks, while the control group followed traditional training methods. Tests were conducted before and after the training to assess the players' environmental scanning, passing preferences and accuracy, and overall performance. This thesis is supported by the TÜBİTAK 1501 Industrial Research and Development Project (Project No: 3220145) titled“Development of a Unique Football Simulation to Be Used in Virtual and Augmented Reality Environments”. The results show that training conducted in a virtual reality environment significantly improved the players' environmental scanning and key performance parameters such as successful passes, one-touch passes, and through passes. The study indicates that the integration of virtual reality technology into football training can provide valuable opportunities to enhance both individual and team performance.