Türkiye'de demiryollarının serbestleştirilmesi sürecinin iç ve dış dinamikler bağlamında değerlendirilmesi
The assesstment of the liberalization process of railways in Turkey in terms of internal and external dynamics
- Tez No: 896189
- Danışmanlar: PROF. DR. ONUR ENDER ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Acil Durum ve Afet Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
TÜRKİYE'DE DEMİRYOLLARININ SERBESLEŞTİRİLMESİ SÜRECİNİN İÇ VE DIŞ DİNAMİKLER BAĞLAMINDA DEĞERLENDİRİLMESİ Türkiye'de 1980 yılı sonrası Avrupa Birliği, Dünya Bankası ve IMF'nin etkisiyle serbest piyasa ekonomisi benimsenmeye başlanmış ve ekonomide devlet müdahalelerini azaltmak, devleti küçültmek için reform çalışmaları yürütülmüştür. Bu dönemde devletin ekonomiden elini çekmesi sürecindeki en önemli uygulama özelleştirme serbestleştirme uygulamaları olmuştur. Tezin birinci bölümünde Türkiye'deki planlı ekonomi politikaları ve Kamu İktisadi Teşebbüsleri anlatılmış, devamında Türkiye ekonomisinin dönüşümü ve serbest piyasa ekonomisinin benimsenmesi süreci, iç ve dış nedenleriyle birlikte açıklanmıştır. Türkiye'de devletin küçültülmesi ve kamu yönetiminin yeniden yapılandırılması sürecinin bir parçası olan KİT'lerin özelleştirilmesi-serbestleştirilmesi sürecinin anlatılmasıyla birinci bölüm tamamlanmıştır. İkinci bölümde Avrupa demiryolu reformu örnek alınarak gerçekleştirilen, demiryolu sektörünün ve TCDD'nin yeniden yapılandırılması anlatılmıştır. 2013 yılında çıkarılan 6461 sayılı Türkiye'de Demiryolu Ulaştırmasının serbestleştirilmesi Hakkında Kanun'la hukuki olarak tamamlanan demiryolunu serbestleştirme sürecinin yirmi yılı aşkın bir altyapısı bulunmaktadır. Avrupa Birliği ve Dünya Bankası rehberliğinde hazırlanan reform raporları ve Türkiye ekonomisinin dönüşümü ışığında irdelenen demiryolları serbestleşme sürecinin 2017 yılı itibariyle mevcut durumu, riskleri ve sorunları da değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
THE ASSESSTMENT OF THE LIBERALIZATION PROCESS OF RAİLWAYS IN TURKEY IN TERMS OF INTERNAL AND EXTERNAL DYNAMICS After the year of 1980, Turkey began to adopt free market economy with the effect of European Union, World Bank and IMF. Within this scope it carried out reform studies to decrease state intervention in the economy and to downsize the state. During this period, the most important application in the process of decreasing the intervention of the state in the economy was the applications of the liberalisation. In the first part of this study, planned economy policies and State Economic Enterprises in Turkey are expressed and afterwards the transformation of the Turkish economy and the process of adaptation of the free economy are explained together with the domestic and foreign reasons. The first part of the study is finalised by describing the liberalization and privatization of State Economic Enterprises as a part of restructuring of the Public management and downsizing of the state. In the second part of the study, restructuring of Turkish State Railways and railway sector in Turkey which is carried out in the direction of European Railway Reform is narrated. The process of Liberalisation of Railways in Turkey, which was realized by the Law numbered 6461 on Liberalisation of Turkish Railway Sector approved in 2013, has an infrastructure more than 20 years. The current status, risks and problems of the liberalisation of the railway sector as of 2017 examined under the transformation of the Turkish Economy and the reform reports made under the guide of EU and World Bank are also assessed.