İklim değişikliğinin Türkiye tarımına etkileri
Impacts of climate change on Turkey agriculture
  1. Tez No: 896188
  2. Yazar: KÜBRA DAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Ziraat, Economics, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Sanayi devriminden sonra endüstriyel süreçler, ormansızlaşma ve fosil yakıtların yanması sonucu atmosfere salınan sera gazı miktarı sürekli artmaktadır. Bununla birlikte yüzey sıcaklıkları artarak olumsuz etkiler doğurmaktadır. Artan sera gazları ve sıcaklıklara bağlı olarak gerçekleşen iklim değişikliği günümüzde doğa ve canlı yaşamını etkileyen bir sorun haline gelmektedir. İklim değişikliğine bağlı olarak meydana gelen olumsuzluklar birçok sektörü hem direkt hem de indirekt olarak etkilemiştir. Ortaya çıkan iklim değişikliği bitki ve hayvanların doğal yaşam alanlarını, tarımsal faaliyetleri etkileyecek ve su kaynaklarında önemli sorunlara yol açabilecektir. Dünya çapında iklim değişikliğinin en fazla etkilenen sektörlerin başında tarım gelmektedir. İklim değişikliğine bağlı olarak sıcaklık, yağış düzeni ve aşırı hava olaylarının sıklığında meydana gelen değişiklikler tarım sektörünü ciddi risk altına sokmaktadır. Tarımsal üretimin verimliliği ve gıda güvenliği bundan ciddi şekilde zarar görmektedir. Bu çalışmada iklim değişikliğinin Türkiye tarımına etkisi üzerinde durulmuştur. Çalışmada yöntem olarak zaman serisi analizi kullanılmıştır. Bu kapsamda oluşan olumsuzlukları azaltmak için oluşturulan sözleşmeler incelenmiştir ve iklim değişikliğini 1970-2022 yılları arasında Türkiye tarımı üzerine etkileri bağımlı değişken olarak ekilebilir tarım alanları baz alınmış olup bağımsız değişken olarak meteorolojik veriler olan sıcaklık, yağış, motorin fiyatları ve çiftçi eline geçen fiyat büyüme oranı değişkenleri seçilmiş olup iklim değişikliğinin tarım sektörüne etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
After the industrial revolution, the amount of greenhouse gases released into the atmosphere as a result of industrial processes, deforestation and the combustion of fossil fuels is constantly increasing. In addition, surface temperatures are increasing, resulting in negative impacts. Climate change due to increasing greenhouse gases and temperatures is becoming a problem affecting nature and living life today. Negativities due to climate change have affected many sectors both directly and indirectly. The resulting climate change will affect the natural habitats of plants and animals, agricultural activities and may cause significant problems in water resources. Agriculture is one of the sectors most affected by climate change worldwide. Changes in temperature, precipitation patterns and frequency of extreme weather events due to climate change put the agricultural sector under serious risk. The efficiency of agricultural production and food security are seriously damaged. This research focuses on the impact of climate change on agriculture in Turkey. Time series analysis was used as a method in the study. In this context, the agreements established to mitigate the negative effects of climate change on Turkish agriculture between 1970 and 2022 are analyzed and the effects of climate change on the agricultural sector are analyzed by taking arable agricultural areas as the dependent variable and meteorological data such as temperature, precipitation, diesel prices and the growth rate of the price received by farmers as independent variables.