Gelişimsel yetersizliği olan mülteci çocuklara sosyal becerileri kazandırmada koçluk desteğiyle sunulan akran aracılı gömülü öğretimin etkililiği
The effectiveness of peer mediated embedded instruction with coaching support in teaching social skills to refugee children with developmental delay
  1. Tez No: 896242
  2. Yazar: GAMZE ÇAPAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FÜSUN ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu araştırmanın temel amacını (a) tipik gelişim gösteren akranlara koçluk desteğiyle sunulan akran eğitim paketinin, akranların gömülü öğretim yöntemiyle öğretim sunma becerilerini kazanmaları ile (b) tipik gelişim gösteren eğitici akranların gömülü öğretimle sunduğu öğretim uygulamalarının gelişimsel yetersizliği olan mülteci çocukların sosyal becerileri kazanmaları üzerindeki etkililiğinin belirlenmesi oluşturmaktadır. Araştırmanın sosyal geçerlik verileri, tipik gelişim gösteren akranların ve katılımcı çocukların (her iki katılımcı grubunun) öğretmenlerinin öznel değerlendirmeleriyle elde edilmiştir. Araştırmaya üç tipik gelişim gösteren akran, üç gelişimsel yetersizliği olan mülteci çocuk, gözlemci ve koç katılmıştır. Araştırmada tek denekli araştırma desenlerinden katılımcılar arası yoklama denemeli çoklu yoklama modeli kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular, tipik gelişim gösteren eğitici akranlara koçluk desteğiyle sunulan akran eğitim paketinin, akranların gömülü öğretim yöntemiyle öğretim sunma becerilerini edinmeleri, yüksek uygulama güvenirliği ile uygulamaları ve edindikleri bu davranışları sürdürmeleri üzerinde etkili olduğunu göstermiştir. Bununla birlikte gelişimsel yetersizliği olan mülteci çocukların hedeflenen sosyal becerileri edindikleri, farklı kişiye genelleyebildikleri ve edindikleri bu davranışı öğretim sonra erdikten sonra sürdürdükleri belirlenmiştir. Araştırmadan elde edilen sosyal geçerlik verileri ise tipik gelişim gösteren akranların ve katılımcı çocukların öğretmenlerinin bu çalışmaya ilişkin olumlu görüş bildirdiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to determine the effectiveness of the peer training package, provided with coaching support, on typically developing peers' acquisition of teaching skills using the embedded instruction method and on the acquisition of social skills of refugee children with developmental disabilities. Social validity data of the study were obtained through subjective evaluations of typically developing peers and teachers of participating children. The study group was composed of three typically developing peers, their three inclusive refugee children with developmental disabilities, a coach and an observer. In this study, multiple probe design across pairs of participants was conducted. The findings obtained from the research showed that the peer training package offered to peers with coaching support was effective on typically developing educational peers' acquisition of teaching skills with the embedded instruction method. Second, typically developing peers implemented embedded instruction with high implementation fidelity and maintained these behaviors. Moreover, it was determined that refugee children with developmental disabilities acquired the targeted social skills, were able to generalize them to different people, and maintained this behavior after the instruction was completed. Social validity data obtained from the study reveal that typically developing peers and teachers of participating children expressed positive opinions about this study.