Sendikal tutumun iş motivasyonu üzerindeki rolü: Kamu çalışanları üzerine bir araştırma
The role of union attitude on job motivation: A study on public sector employees
- Tez No: 896244
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Günümüz iş dünyasında, iş verimliliği ve çalışan memnuniyeti, kurumların başarısını belirleyen önemli faktörlerdir. İş motivasyonu, çalışanların işlerine olan ilgi, bağlılık ve performanslarını şekillendiren kritik bir unsurdur. Sendikal tutum ise çalışanların sendikal örgütlere karşı tutumlarını ve bu örgütlere katılım düzeylerini ifade eder. Sendikal örgütler, hakların savunulması, adaletin sağlanması ve iş yerindeki demokratik süreçlere katılımın teşvik edilmesi gibi amaçlar doğrultusunda faaliyet gösterirler. Dolayısıyla, sendikal tutumun iş motivasyonu üzerindeki etkisi önemli bir araştırma konusu olarak öne çıkmaktadır. Bununla birlikte, sendikal tutumun iş motivasyonu üzerindeki etkisi, çalışanların iş yerindeki güvenlik hissiyatı ile de yakından ilişkilidir. Sendikalar, iş yerinde çalışanların haklarını savunurken, iş güvenliği konusunda da aktif rol oynayabilirler. Çalışanlar, sendikalar aracılığıyla iş yerindeki güç dengesinin sağlanmasına katkıda bulunarak işlerine olan güvenlerini artırabilirler. Bu çalışmada, kamu çalışanlarının sendikal tutumlarının iş motivasyonu üzerindeki etkileri anket yöntemiyle analiz edilmiştir. Araştırmanın temel amacı, sendikal tutumların iş motivasyonunu nasıl şekillendirdiğini anlamak ve bu ilişkinin altında yatan dinamikleri ortaya koymaktır. Bu bağlamda, sendikaların çalışanların motivasyon düzeylerini nasıl etkilediği incelenmiş ve sendikal hareketin çalışma hayatındaki rolü ve önemi vurgulanmıştır. Sonuç olarak, sendikal tutumun iş motivasyonu üzerindeki etkisi karmaşık ve çok yönlüdür. Dolayısıyla iş yerlerinde sendikal tutumların güçlendirilmesi, çalışanların iş motivasyonunu artırabilir ve iş performansını olumlu yönde etkileyebilir. Araştırma, sendikal tutum ile iş motivasyonu arasındaki ilişkinin daha derinlemesine anlaşılmasını ve kurumların çalışanları için etkili motivasyon stratejileri geliştirmesine katkıda bulunabilecek önemli bilgiler sunmaktadır. Araştırma, sendikal tutumun iş motivasyonu üzerindeki etkilerini belirleyerek, kurum çalışanlarının memnuniyetini artırmak ve performanslarını optimize etmek için uygun stratejiler geliştirmesine yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
In today's business world, job productivity and employee satisfaction are key factors that determine the success of organizations. Job motivation is a critical element that shapes employees' interest in, commitment to, and performance at work, while union attitudes reflect employees' perspectives on and levels of participation in union organizations. Union organizations operate with goals such as defending rights, ensuring justice, and promoting participation in democratic processes in the workplace. Thus, the impact of union attitudes on job motivation emerges as an important research topic. Moreover, the effect of union attitudes on job motivation is closely related to employees' sense of security in the workplace. Unions actively defend workers' rights and play a role in ensuring job security. Through unions, employees can help maintain the balance of power in the workplace, thereby increasing their confidence in their jobs. In this study, the effects of public employees' union attitudes on job motivation were analyzed using a survey method. The primary aim of the research is to understand how union attitudes shape job motivation and to reveal the underlying dynamics of this relationship. In this context, the study examines how unions influence employees' motivation levels and emphasizes the role and significance of the union movement in working life. In conclusion, the impact of union attitudes on job motivation is complex and multifaceted. Therefore, strengthening union attitudes in workplaces can increase employees' job motivation and positively affect job performance. This research provides important insights to deepen the understanding of the relationship between union attitudes and job motivation, helping organizations develop effective motivation strategies for their employees. By identifying the effects of union attitudes on job motivation, the study can assist organizations in developing appropriate strategies to enhance employee satisfaction and optimize performance.