Corynebacterium pseudotuberculosis'e karşı geliştirilecekaşılarda bakterin ve/veya toksoid formulasyonlarınınkarşılaştırılması
Comparison of bacteria and/or toxoid formulations in vaccines tobe developed against corynebacterium pseudotuberculosis
- Tez No: 896267
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİL ERDENLİĞ GÜRBİLEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Veteriner Hekimliği, Microbiology, Veterinary Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Veteriner Mikrobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada Corynebacterium pseudotuberculosis'e karşı geliştirilecek aşılarda Bakterin ve/veya Toksoid formulasyonlarının karşılaştırılıp, hangisinin daha etkin koruma sağlayacağı test edildi. Çalışmada 2022 yılında 20 adet küçükbaş (koyun ve keçi) hayvandan saha ve kesimhaneden alınan apse içeriklerinden klasik tiplendirme ve moleküler yöntemlerle C. pseudotuberculosis izolasyonu ve identifikasyonu yapılıp, standart suş ile karşılaştırıldı. Kullanılacak izolat ve çelınç suşu belirlendikten sonra deney hayvanlarına enjeksiyonlar yapılıp, Minimum Letal Doz belirlenip hem deney hayvanlarında hem de hedef hayvanda (koyun) çelınç çalışmaları yapıldı. Çelınç sonucunda koruma dozları belirlenip farklı formulasyonlar hazırlandı. Bu formulasyonlarla deney hayvanlarında ve hedef hayvanda hiperimmunizasyon programına uygun şekilde immunizasyon yapılıp, kan serumları alındı. İnaktif edilen ürünün bekletildikten sonra kullanılması için formulasyonunu yapmak amacıyla Antijen Enzim Linked İmmunosorbent Assay (ELISA), aşılama sonrasında da hayvanlarda koruma sağlayıp sağlamadığını anlamak amacıyla Antikor ELISA çalışmaları yapıldı. Bu çalışmada izole edilen 20 adet numuneden 8 adet numunenin C. pseudotuberculosis olduğu klasik tiplendirme, moleküler yöntemlerle identifiye edildi. 8 adet izolata yapılan hemolitik unit testi sonucunda en yüksek titreye sahip Şanlıurfa 2 suşu izolat olarak belirlendi Bu suş, filogenetik tür tayini için numune olarak gönderildi ve % 99.52 oranında C.pseudotuberculosis olduğu doğrulandı. MLD çalışmalarında fare, tavşan ve kobaylara Bakteri, Bakteri + Toksin, Toksin formulasyonları enjekte edilerek koruma dozu belirlendi. Deney hayvanlarında ve hedef hayvanlarda Bakteri + Toksin kültürü formulasyonunun koruma sağladığı, antikor oluşturduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
In this study, in vaccines to be developed against Corynebacterium pseudotuberculosis, Bacterin and/orToxoid formulations were compared and tested to see which would provide more effective protection.In the study, 20 small ruminants (sheep and goats) were collected from the field and slaughterhouse in 2022. isolation of C. pseudotuberculosis from abscess contents by classical typing and molecular methods and identification was made and compared with the standard strain. After determining the isolate and strain of chelicin to be used, injections were made into experimental animals, the Minimum Lethal Dose was determined and chelicin studies were performed in both experimental animals and the target animal (sheep). As a result of chelicin, protection doses were determined and different formulations were prepared. With these formulations, immunization was performed in experimental animals and target animals in accordance with the hyperimmunization program and blood sera were taken. Antigen Enzyme Linked Immunosorbent Assay (ELISA) was used to formulate the inactivated product to be used after waiting, and to determine whether it provides protection in animals after vaccination. Antibody ELISA studies were performed in order to understand whether it does. In this study, 20 isolated classical typing, molecular typing, molecular typing, molecular typing, molecular typing, molecular typing, molecular typing, molecular typing, molecular typing, molecular typing and molecular typing methods were used for identification. As a result of the hemolytic unit test performed on 8 isolates, Şanlıurfa 2 strain was determined as the isolate with the highest titer. This strain was sent as a sample for phylogenetic species determination and confirmed to be C.pseudotuberculosis with a rate of 99.52%. In MLD studies, Bacteria, Bacteria + Toxin, Toxin formulations were injected into mice, rabbits and guinea pigs and the protection dose was determined. It was observed that the Bacteria + Toxin culture formulation provided protection and produced antibodies in experimental animals and target animals.