Ege Bölgesinde yetiştirilen koyun ve keçilerde apselerden izole edilen corynebacterium pseudotuberculosis ve staphylococcus aureus subsp. anaerobius suşlarının fenotipik ve genotipik özelliklerinin araştırılması
Investigation of phenotypic and genotypic characteristics of corynebacterium pseudotuberculosis and staphylococcus aureus subsp anaerobius strains isolated from abscesses in sheep and goats reared in the aegean region
- Tez No: 861771
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP SAVAŞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Veteriner Hekimliği, Microbiology, Veterinary Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Bu çalışmada Ege bölgesinde yetiştirilen koyun ve keçi apselerinden izole edilen Corynebacterium pseudotuberculosis ve Staphylococcus aureus subsp. anaerobius suşlarının fenotipik ve genotipik özelliklerinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmada 2021-2023 yılları arasında 100 adet küçükbaş hayvana ait apse örneklerinden konvansiyonel, hızlı teşhis ve moleküler yöntemlerle C.pseudotuberculosis ve S.aureus subsp. anaerobius izolasyonu yapılmış ve izolatların filogenetik yakınlıklarını RAPD-PCR yöntemi ile belirlenmiştir. Bulgular: 100 adet örnekten 17 C.pseudotuberculosis ve 31 adet S. aureus subsp. anaerobius izole ve identifiye edildi. İzolatlarının filogenetik yakınlıklarının belirlenmesi amacıyla yapılan RAPD-PCR ile genotiplendirme sonucunda, S. aureus subsp. anaerobius izolatlarında % 27 -100 oranında, C. pseudotuberculosis izolatlarında % 41 -100 oranında benzerlik saptandı. Sonuç: Bu çalışmada Ege bölgesinde yetiştiriciliği yapılan koyun ve keçilerde C. pseudotuberculosis ve S. aureus subsp. anaerobius varlığı ortaya konulmuştur. Çalışmamız sonucunda koyun ve keçilerde oluşan apse olgularında koruyucu ve tedavi amaçlı uygulama sırasında her iki etkene karşı etkili olabilecek yöntemlerin uygulanması gerektiği kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: It was aimed to investigate the phenotypic and genotypic characteristics of Corynebacterium pseudotuberculosis and Staphylococcus aureus subsp. anaerobius strains isolated from abscesses found in sheep and goats reared in the Aegean region. Materials and Methods: In the study, C. pseudotuberculosis and S.aureus subsp. anaerobius were detected from abscess samples of 100 small ruminants between 2021 and 2023, using conventional, rapid diagnostic and molecular methods. anaerobius was isolated and the phylogenetic affinities of the isolates were determined by the RAPD-PCR method. Results: Out of a total of 100 materials, 17 C. pseudotuberculosis and 31 S. aureus subsp. anaerobius were isolated and identified. As a result of genotyping with RAPD-PCR, which was carried out to determine the phylogenetic affinities of the isolates, it was determined that they showed a similarity of 27% -100% in S. aureus subsp. anaerobius isolates, and 41 -100% in C. pseudotuberculosis isolates. Conclusion: In this study, the presence of C. pseudotuberculosis and S. aureus subps. anaerobius was determined in sheep and goats raised in the Aegean region. As a result of our study, it was concluded that methods that can be effective against both factors should be applied during preventive and therapeutic applications in abscess cases in sheep and goats.