Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesinde koroner arter bypass greft operasyonu yapılan hastaların postoperatif dönemde akut böbrek hasarı gelişimi açısından risk faktörleri ve sağkalıma etkilerinin araştırılması
Risk factors for the development of acute kidney injury and investigation of its effects on survival in the postoperative period of the patients who had the operation of coronary artery bypass graft in University of Health Sciences Bağcılar Education and Research Hospital
  1. Tez No: 896271
  2. Yazar: BURAK İSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ENGİN ATAY, DOÇ. DR. AHMET MURT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, İç Hastalıkları, Nephrology, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Koroner arter bypass greftleme(KABG) operasyonu sonrasında sık görülen ve yüksek mortalite ile ilişkili bir komplikasyon olan akut böbrek hasarı(ABH) gelişiminde etkili olabilecek potansiyel risk faktörlerini araştırarak preoperatif öngörülebilir ve değiştirilebilir faktörler aracılığıyla alınabilecek önlemlere ışık tutmak ve postoperatif sağkalımı artırmaya katkı sağlamayı, ayrıca kardiyopulmoner bypass eşliğinde izole KABG operasyonu sonrası postoperatif klinik sürecin ABH gelişmesi ile ilişkisini araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız tek merkezli, retrospektif bir çalışmadır. 1 Ocak 2019 ile 30 Haziran 2023 tarihleri arasında hastanemizin kalp ve damar cerrahisi kliniği tarafından kardiyopulmoner bypass eşliğinde, izole koroner arter bypass greftleme operasyonu yapılan toplam 209 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Hastaların akut böbrek hasarı tanısı ve evrelemesi 2012 KDIGO (Kidney Disease: İmproving Global Outcomes) sınıflamasına göre yapıldı. Verilerin değerlendirilmesinde IBM SPSS 21 istatistik paket programı kullanıldı. Bulgular: Çalışmamızda hastanın yaşı, diyabet, hipertansiyon, var olan kronik böbrek hastalığı öyküsü, oral antidiyabetiklerden dipeptidil peptidaz-4 inhibitörü kullanımı öyküsü, operasyon öncesi tam idrar tetkikinde proteinüri varlığı, operasyon öncesi serum ürik asit düzeyi, serum üre ve kreatinin düzeyi akut böbrek hasarı gelişen grupta gelişmeyen hasta grubuna göre anlamlı düzeyde yüksek bulunmuş ve bu değerlerin analizleri yapılarak KABG yapılan hastalarda postoperatif dönemde akut böbrek hasarı gelişimi için risk oranları belirlenmeye çalışılmıştır. Postoperatif dönemde ABH gelişen vakalarda oligüri, RRT ihtiyacı gelişmesi, ABH gelişmeyen vakalara göre anlamlı düzeyde yüksekti. Aynı zamanda ABH gelişen grupta mortalite gelişmeyen gruba göre anlamlı düzeyde yüksek bulunurken, ortalama sağkalım süresi ise ABH gelişmeyen gruba göre anlamlı düzeyde düşüktü. Sonuçlar: KABG operasyonu sonrası ABH gelişimi sık görülen ve artmış mortalite ile ilişkili ciddi bir komplikasyondur. İleri yaşta olan, diyabet, hipertansiyon ve KBH gibi eşlik eden kronik hastalıkları olan veya dipeptidil peptidaz-4 inhibitörleri gibi bazı oral antidiyabetik ilaçları kullanan hastalarda ABH riski artmaktadır
Özet (Çeviri)
Objective: We aimed to investigate the potential risk factors that may be effective in the development of acute kidney injury (AKI), a common complication associated with high mortality after coronary artery bypass grafting (CABG) surgery, to shed light on the precautions that can be taken through preoperative predictable and modifiable factors and to contribute to increasing postoperative survival, and also to investigate the relationship between the postoperative clinical course and the development of AKI after isolated CABG surgery with cardiopulmonary bypass. Materials and Methods: Our study is a single-center, retrospective study. A total of 209 patients who underwent isolated coronary artery bypass grafting surgery with cardiopulmonary bypass by our hospital's cardiovascular surgery department between January 1st, 2019 and June 30th, 2023 were included in the study. The patients' acute kidney injury diagnosis and staging were performed according to the 2012 KDIGO (Kidney Disease: Improving Global Outcomes) classification. IBM SPSS 21 statistical package program was used to evaluate the data. Results: In our study, the patient's age, history of diabetes, hypertension, existing chronic kidney disease, history of use of dipeptidyl peptidase-4 inhibitors, preoperative serum uric acid level, serum urea and creatinine levels were found to be significantly higher in the group with acute kidney injury compared to the group without AKI, and the risk ratios for the development of acute kidney injury in the postoperative period in patients undergoing CABG were determined by analyzing these values. In cases with AKI in the postoperative period, oliguria and the need for RRT were significantly higher. At the same time, mortality was significantly higher in the group with AKI compared to the group without AKI. The mean survival time was significantly lower in the group with AKI. Conclusions: AKI development after CABG surgery is a common and serious complication associated with increased mortality. The patients being at advanced age and with chronic comorbidities such as diabetes, hypertension and CKD, or using some oral antidiabetic medications including dipeptidyl peptidase-4 inhibitors are under increased risk of AKI