Çocuklarda çoklu sistemik inflamatuvar sendrom (MIS-C) ve kawasaki hastalığı olgularının retrospektif karşılaştırılması
Retrospective comparison of multisystem inflammatory syndrome in children (MIS-C) and kawasaki disease cases
  1. Tez No: 809618
  2. Yazar: NEŞE ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: DR. ABDULRAHMAN ÖZEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç Çalışmamızda çocuklarda çoklu sistemik inflamatuvar sendrom (MIS-C) ve Kawasaki hastalarının demografik, klinik, laboratuvar ve görüntüleme bulgularını karşılaştırarak, ayırıcı tanıyla zamanında teşhis ve uygun tedavi ile yönetilmelerine katkı sağlamayı amaçladık. Gereç ve Yöntem Araştırma; Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Ocak 2015-Ocak 2023 tarihleri arasındaki Kawasaki hastalığı (KH), Nisan 2020-Ocak 2023 tarihleri arasındaki MIS-C tanılarını almış, yaşları 5 ile 200 ay arasında değişmekte olan, 47'si erkek ve 30'u kız olmak üzere toplam 77 hasta ile yapıldı. Hastaların 40'ı Kawasaki ve 37'si MIS-C olmak üzere 2 grup altında incelendi. Amerikan Kalp Derneği'nin (AHA) kılavuz kriterlerine göre KH tanısı ve Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi kriterlerine (CDC) göre MIS-C tanısı alan hastalar dahil edildi. Veriler hastanenin elektronik tıbbi kayıtlarından retrospektif olarak elde edildi. Demografik özellikler (yaş ve cinsiyet), servis ve yoğun bakım ünitesi (ybü) yatış süreleri, klinik bulgular, laboratuvar, ekokardiyografi ve ultrasonografi bulguları incelendi. Klinik bulgular arasında ateş, boğaz ağrısı, rinore, öksürük, nefes darlığı, karın ağrısı, kusma, ishal, artrit, artralji, miyalji, konjunktivit, döküntü, eritematöz/çatlak dudak, çilek dil, el/ayakta ödem, desquamasyon, baş ağrısı, konvülziyon, servikal lenfadenopati (LAP) yer aldı. Laboratuvar verilerinde hemoglobin, lökosit, nötrofil, lenfosit, trombosit, sodyum, albümin, üre, kreatinin, aspartat aminotranferaz, alanin aminotransferaz, laktat dehidrogenaz, C-reaktif protein (CRP), prokalsitonin, sedimentasyon, ferritin, troponin, B tipi natriüretik peptit (BNP), D-dimer, fibrinojen değerlendirildi. Görüntülemede ultrasonografi ve ekokardiyografi bakıldı. Ultrasonografide hepatomegali, splenomegali ve safra kesesi hidropsu; ekokardiyografide ejeksiyon fraksiyonu (EF) yüzdesi, ventrikül disfonksiyonu, perikardiyal effüzyon, mitral yetmezlik (MY) ve koroner arterde (KA) dilatasyon/anevrizma/hiperekojenite bulguları kaydedildi. Bulgular Çalışmadaki toplam 77 hastanın, 40'ı Kawasaki ve 37'si MIS-C idi. Kawasaki grubunun yaş ortalaması 35,73±25,33 ay, MIS-C grubunun 76,35±47,96 aydı. Kawasaki grubunun %65'i erkek, %35'i kız; MIS-C grubunun %56,8'i erkek, %43,2'si kızdı. İki grup arasında yaş ve cinsiyet dağılım oranları açısından anlamlı fark bulunmadı. Kawasaki grubunda konjunktivit, eritematöz/ çatlak dudak, desquamasyon ve servikal LAP; trombosit, sedimentasyon değerleri; ekokardiyografinin normal olma oranı MIS-C grubundan anlamlı düzeyde yüksek bulundu. MIS-C grubunda kusma ve ishal görülme oranı; hemoglobin, üre, kreatinin, prokalsitonin, ferritin, troponin, BNP, D-dimer, fibrinojen değerleri; perikardiyal effüzyon görülme oranı Kawasaki grubundan anlamlı düzeyde yüksek bulundu. MIS-C grubunda lenfosit ve sodyum değerleri Kawasaki grubuna göre anlamlı düzeyde düşük tespit edildi. Gruplar arasında klinik bulgulardan ateş, boğaz ağrısı, rinore, öksürük, nefes darlığı, karın ağrısı, artrit, artralji, miyalji, döküntü, çilek dil, el/ayakta ödem, baş ağrısı, konvülziyon; laboratuvar bulgularından albümin, aspartat aminotransferaz, alanin aminotransferaz, laktat dehidrogenaz, CRP, anemi, lökositoz, nötrofili, lenfopeni ve steril piyüri; görüntüleme bulgularından EF değeri, ventrikül disfonksiyonu, koroner arter anormalliği, hepatomegali ve splenomegali görülme oranları açısından anlamlı farklılık bulunmadı. Sonuç Kawasaki ve MIS-C, hiperinflamasyon ile seyreden hastalıklardır. Ortak özelliklere sahip olmakla birlikte farklı klinik, laboratuvar ve görüntüleme bulguları ile ayırıcı tanıya gidilebilir. Ayırıcı tanı ile hastalıkların teşhisi ve uygun tedavisi, prognoz açısından faydalı olacaktır. Anahtar Kelimeler MIS-C, Kawasaki, inflamasyon, ekokardiyografi
Özet (Çeviri)
Objective In our study, we aimed to contribute to the timely diagnosis and appropriate management of MIS-C (Multisystem inflammatory syndrome in children) and Kawasaki patients by comparing their demographic, clinical, laboratory and imaging findings for differential diagnosis. Materials and Methods The study was conducted with a total of 77 patients, including 47 males and 30 females, ranging in age from 5 to 200 months. The patients were diagnosed with Kawasaki disease between January 2015 and January 2023, and with MIS-C between April 2020 and January 2023 at Bağcılar Education and Research Hospital. The patients were analyzed under two groups, with 40 of them diagnosed with Kawasaki disease and 37 with MIS-C. Patients who met the diagnostic criteria for Kawasaki disease according to the 2017 guidelines of the American Heart Association (AHA) and the diagnostic criteria for MIS-C according to the Centers for Disease Control and Prevention (CDC) were included in the study. The data were obtained retrospectively from the electronic medical records of the hospital. Demographic characteristics (age and gender), duration of hospitalization in the ward and intensive care unit, clinical findings, laboratory results, echocardiography and ultrasound findings were examined. Among the clinical findings, fever, sore throat, rhinorrhea, cough, shortness of breath, abdominal pain, vomiting, diarrhea, arthritis, arthralgia, myalgia, conjunctivitis, rash, erythematous/cracked lips, strawberry tongue, edema in hands/feet, desquamation, headache, seizure and cervical lymphadenopathy were included. Hemoglobin, leukocyte, neutrophil, lymphocyte, platelet count, sodium, albumin, urea, creatinine, aspartate aminotransferase, alanine aminotransferase, lactate dehydrogenase, C-reactive protein (CRP), procalcitonin, sedimentation rate, ferritin, troponin B-type natriuretic peptide (BNP), D-dimer, and fibrinogen levels were evaluated in the laboratory data. Ultrasound and echocardiography imaging were performed. Hepatomegaly, splenomegaly, and gallbladder hydrops were observed on ultrasound. Echocardiography findings included percentage of ejection fraction (EF), ventricular dysfunction, pericardial effusion, mitral regurgitation, and dilation/ aneurysm/hyperechogenicity in the coronary artery were recorded. Results Of the total 77 patients included in the study, 40 had Kawasaki disease and 37 had MIS-C. The mean age of the Kawasaki group was 35.73±25.33 months, while the mean age of the MIS-C group was 76.35±47.96 months. In the Kawasaki group, 65% were male and 35% were female while in the MIS-C group, 56.8% were male and 43.2% were female. There were no significant differences between the two groups in terms of age and gender distribution rates. In the Kawasaki group, conjunctivitis, erythematous/cracked lips, desquamation, and cervical lymphadenopathy; thrombocyte and sedimentation values; the rate of normal echocardiography was found to be significantly higher than that of the MIS-C group. In the MIS-C group, the rate of vomiting and diarrhea; hemoglobin, urea, creatinine, procalcitonin, ferritin, troponin, BNP, D-dimer, fibrinogen values; the rate of pericardial effusion and mitral insufficiency were significantly higher than that of the Kawasaki group. In the MIS-C group, lymphocyte and sodium values were found to be significantly lower compared to the Kawasaki group. There were no significant differences between the groups in terms of clinical findings such as fever, sore throat, runny nose, cough, shortness of breath, abdominal pain, arthritis, arthralgia, myalgia, rash, strawberry tongue, edema in hands/feet, headache and seizure; laboratory findings including, albumin, aspartate aminotransferase, alanine aminotransferase, lactate dehydrogenase, CRP levels, anemia, leukocytosis, neutrophilia, lymphopenia, and sterile pyuria; imaging findings including , ventricular dysfunction, coronary artery abnormalities, hepatomegaly and splenomegaly. Conclusion Kawasaki and MIS-C are diseases characterized by hyperinflammation. Although they share common features, they can be differentiated through distinct clinical, laboratory, and imaging findings for proper diagnosis and appropriate treatment, which would be beneficial for prognosis Key Words MIS-C, Kawasaki, inflammation, echocardiography