Obez hastalarda adenovirüs 5 ve 37 seropozitifliğinin belirlenmesi
Determination of adenovirus 5 and 37 seropositivity in obese patients
- Tez No: 896289
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR ALİ ÖNER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology, Microbiology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalşmanın amacı, obeziteye neden olabileceği düşünülen mikroorganizmalardan Adenovirüs-5 (Ad-5) ve Adenovirüs-37 (Ad-37) serotiplerinin, obez tanısı konmuş bireyler ve kontrol grubu bireylerden alınan kan örneklerinde seropozitifliklerini belirlemektir. Ad-5 ve Ad--37 ile obezite ilişkisini insanlar üzerinde araştıran çalışmalar çok az sayıdadır. Bu konuda yapılmış araştırmaları arttırmak ve obezitenin enfeksiyöz etiyolojisine ilişkin yeni bir bakış açısı geliştirmek, obezite ve obezite bağlantılı hastalıklara yeni tedavi yaklaşımları geliştirmeye katkı sunacaktır. Kırk sekiz obez hasta ve kırk iki normal kilolu bireylerden alınan kan örneklerinde Ad-5 ve Ad-37 seropozitifliği Enzyme-Linked Immuno Sorbent Assay (ELISA) kitleri ile araştırılmıştır. Kan örnekleri, kronik hastalığı bulunmayan, immün sistemi sağlıklı, rutin ilaç tedavisi görmeyen, vücut kütle indeksi (VKİ) obez hastalar için VKİ≥30, sağlıklı grup için ise VKİ 18,5'ten büyük ve 25'ten küçük bireylerden açlık halinde 10 ml olarak alınmıştır. Elde edilen sonuçlar neticesinde obez ve normal kilolu deney grupları arasında anlamlı bir fark olup olmadığını saptamak için Mann Whitney U testi uygulanmıştır. Obez hasta grubunda (n=48) 39 örnekte, kontrol grubunda ise (n=42) 24 örnekte Ad-37 antikor pozitifliği saptanmış ve hasta grubu lehine anlamlı bir fark (p =0,011) bulunmuştur. Adenovirüs 5 için ise hem hasta grubunda hem de kontrol grubunda da 26'şar kişide antikor pozitifliği saptanmış olmasına rağmen istatistiksel olarak anlamlı bir fark (p=0,461) bulunamamıştır. Cinsiyet açısından ise iki serotip için de anlamlı sonuç saptanamamıştır. Elde edilen bulgulara göre Ad-37'nin insan obezitesi üzerinde etkili olabileceği ancak Ad5 serotipi için bu ilişki kurulamayacağı; cinsiyet ile araştırılan serotiplerin ilişkisi olmadığı sonucuna varılmıştır. Araştırma grubumuz karma seçildiği için obezite ile yemek yeme alışkanlıkları ve hayat tarzı açısından yorum yapılamamaktadır. Çalışmamız A-d37 açısından literatürle paralel sonuç vermiştir. Adenovirüsler ve obezite arasındaki ilişkiyi kesinleştirebilmek ve obezite tedavisine potansiyel seçenekler geliştirebilmek için farklı parametrelerin dahil edildiği araştırmalarla desteklenmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the seropositivity of Adenovirus-5 (Ad-5) and Adenovirus-37 (Ad-37) serotypes, which are thought to potentially cause obesity, in blood samples taken from individuals diagnosed with obesity and from control group individuals. There are very few studies investigating the relationship between Ad-5 and Ad-37 and obesity in humans. Increasing research on this topic and developing a new perspective on the infectious etiology of obesity will contribute to developing new treatment approaches for obesity and obesity-related diseases. The seropositivity of Ad-5 and Ad-37 was investigated using Enzyme-Linked Immuno Sorbent Assay (ELISA) kits in blood samples taken from forty-eight obese patients and forty-two normal-weight individuals. Blood samples were taken in a fasting state in 10 ml amounts from individuals without chronic diseases, with a healthy immune system, not on routine medication, with a body mass index (BMI) of ≥30 for obese patients, and with a BMI of greater than 18.5 and less than 25 for the healthy group. The Mann Whitney U test was applied to determine if there was a significant difference between the obese and normal-weight experimental groups based on the obtained results. In the obese patient group (n=48), Ad-37 antibody positivity was detected in 39 samples, while in the control group (n=42), Ad-37 antibody positivity was detected in 24 samples, showing a significant difference in favor of the patient group (p=0.011). For Adenovirus-5, although antibody positivity was detected in 26 individuals in both the patient and control groups, no statistically significant difference was found (p=0.461). No significant results were found for either serotype concerning gender. According to the findings, Ad-37 may have an impact on human obesity, but this relationship could not be established for the Ad-5 serotype. There was no relationship between the investigated serotypes and gender. As our research group was selected randomly, no comments can be made regarding eating habits and lifestyle in relation to obesity. Our study produced results parallel to the literature regarding Ad-37. To confirm the relationship between adenoviruses and obesity and to develop potential options for obesity treatment, further research including different parameters is needed.