Sınıf öğretmeni adaylarının harmanlanmış öğrenme ortamlarının etkililiği ile ilgili görüşleri
Classroom teacher candidates' opinions on the effectiveness of blended learning environments
- Tez No: 896290
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ GÜRBÜZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırmanın amacı sınıf öğretmeni adaylarının harmanlanmış öğrenme ortamlarının etkililiği ile ilgili görüşlerini incelemektir. Bu amaç doğrultusunda nicel ve nitel araştırma yöntemlerinin bir arada olduğu karma yöntem kullanılmıştır. Araştırmada karma araştırma desenlerinden açıklayıcı ardışık desen kullanılmıştır. Araştırmanın nicel boyutunda tarama model, nitel boyutunda ise durum çalışması modeli kullanılmıştır. Araştırmanın nicel boyutunun katılımcılarını 2023-2024 eğitim öğretim yılında Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Eğitim Fakültesi, Sınıf öğretmenliği bölümü 2, 3 ve 4. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmanın nitel bölümünü ise nicel araştırmaya katılan sınıf öğretmeni adaylarından gönüllülük esasına göre seçilen 24 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplamak amacıyla Harmanlanmış Öğrenme Ortamları Etkililiği Ölçeği, sınıf öğretmeni adaylarının görüşlerini belirlemek amacıyla ise yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Çalışmanın nicel boyutunu oluşturan veri analizleri, IBM SPSS Statistics programı ile analiz edilerek raporlaştırılmıştır. Sınıf öğretmeni adaylarının görüşlerinin dağılımı frekans, yüzde ve aritmetik ortalama kullanılarak analiz edilmiştir. Ayrıca sınıf öğretmeni adaylarının cinsiyet, sınıf düzeyi ve teknolojik imkânlara göre harmanlanmış öğrenmeye ilişkin görüşleri arasında fark olup olmadığını belirlemek üzere parametrik veriler için t-testi ve ANOVA, non-parametrik veriler için Kruskal-Wallis H testi kullanılmıştır. Nitel veriler içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. Nicel bulgulara göre sınıf öğretmeni adaylarının harmanlanmış öğrenme ortamlarını yüksek düzeyde etkili buldukları sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca harmanlanmış öğrenme ortamlarının etkililiği katılımcıların cinsiyetlerine, sınıf düzeylerine göre anlamlı fark oluşturmadığı bulgusuna ulaşılmıştır. Ancak cinsiyete göre yüz yüze öğrenme ortamları ve teknik konular için anlamlı fark bulunmuştur. Sınıf düzeyine göre çevrimiçi öğrenme ve yüz yüze öğrenme ortamlarının etkililiği yönünden anlamlı fark bulunmuştur. Teknolojik imkanlara göre ise teknik konular ve harmanlanmış öğrenme ortamlarının etkililiği için anlamlı fark bulunmuştur. Nitel bulgularda ise sınıf öğretmeni adaylarının harmanlamış öğrenmeyi genel olarak faydalı buldukları, harmanlanmış öğrenme ortamlarındaki alt yapı sorunlarının çözülmesi gerektiği gibi bulgulara ulaşılmıştır. Bulgularda harmanlanmış öğrenmenin uygulanabilir olmasındaki en büyük engelin karşılaşılan alt yapı sorunları ve teknolojik imkânsızlıklar olduğu ve bu durumundan dolayı öğretmen adaylarının harmanlanmış öğrenme ortamlarının etkililiği noktasında kararsız kaldıkları sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlara göre uygulayıcı ve araştırmacılara önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the opinions of classroom teacher candidates about the effectiveness of blended learning environments. For this purpose, a mixed method, which combines quantitative and qualitative research methods, was used. The explanatory sequential design, one of the mixed research designs, was used in the research. The screening model was used in the quantitative dimension of the research, and the case study model was used in the qualitative dimension. The participants of the quantitative part of the research are 2nd, 3rd and 4th grade students of Van Yuzuncu Yil University, Faculty of Education, Department of Classroom Teaching in the 2023-2024 academic year. The qualitative part of the research consists of 24 students who were selected on a voluntary basis from among the classroom teacher candidates who participated in the quantitative research. In the study, the Blended Learning Environments Effectiveness Scale was used to collect data, and a semi-structured interview form was used to determine the opinions of classroom teacher candidates. The data analyses constituting the quantitative dimension of the study were analyzed and reported using the IBM SPSS Statistics program. The distribution of the opinions of the classroom teacher candidates was analyzed using frequency, percentage and arithmetic mean. In addition, t-test and ANOVA were used for parametric data and Kruskal-Wallis H test for non-parametric data to determine whether there was a difference between the opinions of the classroom teacher candidates regarding blended learning according to gender, class level and technological opportunities. Qualitative data were analyzed using the content analysis method. According to the quantitative findings, it was concluded that classroom teacher candidates found blended learning environments highly effective. In addition, it was found that the effectiveness of blended learning environments did not make a significant difference according to the gender and grade levels of the participants. However, a significant difference was found for face-to-face learning environments and technical subjects according to gender. A significant difference was found in terms of the effectiveness of online learning and face-to-face learning environments according to grade level. According to technological opportunities, a significant difference was found for technical issues and the effectiveness of blended learning environments. In the qualitative findings, it was found that the classroom teacher candidates found blended learning generally useful and that the infrastructure problems in blended learning environments should be solved. In the findings, it was concluded that the biggest obstacle to the applicability of blended learning was the infrastructure problems and technological impossibilities and that due to this situation, the teacher candidates were undecided about the effectiveness of blended learning environments. According to the results obtained in the research, suggestions were made to practitioners and researchers.