Obeziteye bağlı tip 2 diyabet gelişen erişkinlerde adenovirus 36'nın rolü
The role of adenovirus 36 in adolescent type 2 diabetes developed by obesity
  1. Tez No: 578219
  2. Yazar: HALİT TOKMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ ERGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Obezitenin, tip 2 diyabet, koroner hastalıkları gibi metabolik hastalıklarla ilişkisi gösterilmiştir. İnfektobezite kavramında Adenovirüs 36(Ad-36) ile de ilişkilendirilen obezitede, leptin, adiponektin ve tip 2 diyabette insülin direncini arttıran TNF-α, IL-6 düzeylerinin değiştiği gözlenlenmiştir. Çalışmamızda obeziteye(VKİ ≥ 30 kg/m2) bağlı olarak tip 2 diyabet gelişen erişkin hastalarda Ad-36'ya karşı oluşan nötralizan antikor varlığının serum nötralizasyon testi ile, leptin, adiponektin, TNF-α ve IL-6'nın ELISA yöntemi ile araştırılması amaçlanmıştır. Çalışma Şubat 2017-Mart 2018 tarihleri arasında, kesitsel ve olgu-kontrol temelli planlandı. Hasta grubu(HG) olarak, İÜ Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, İç Hastalıkları Anabilim Dalı, Diyabet Polikliniği'ne başvuran erişkin, obez, tip 2 diyabet tanılı 80 kişi; hasta kontrol grubu(HKG) olarak, tip 2 diyabet tanılı, başka bir metabolik rahatsızlığı bulunmayan 40 kişi; sağlıklı kontrol grubu(SKG) olarak, obez ve tip 1 veya tip 2 diyabeti olmayan ve bir metabolik rahatsızlığı olmayan 40 kişi çalışıldı. 3 grubun serum örneklerinde Ad-36 nötralizan antikor varlığı Ad-36 serum nötralizasyon deneyiyle, leptin, adiponektin, TNFα ve IL-6 düzeyleri ELISA yöntemi ile araştırıldı. HG ve SKG, HKG ve SKG arasında Ad-36 antikor pozitifliği yönünden anlamlı fark bulunurken(p0,05). HG, SKG ile karşılaştırıldığında; HG'de VKİ, leptin, adiponektin ve trigliserit düzeyi anlamlı olarak yüksek(p0,05). Sonuç olarak; obez ve tip 2 diyabetli bireylerde Ad-36'nın bu verileri obezite-metabolik hastalık arasındaki ilişkiyi, obezitenin etiyopatogenezini, olası yolakları açıklayacaktır. Toplumda morbidite ve mortalite nedeni olabilen metabolik hastalıkların oluşum sürecinde obezitenin, nedenlerinin ve tedavi startejilerinin açıklığa kavuşturulmasının mümkün olacağı kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Obesity has been shown to be associated with metabolic diseases such as type 2 diabetes and coronary disease. In the concept of infectobesty, in obesity have been observed to change level of leptin, adiponectin, TNF-α, IL-6, which increases insulin resistance in type 2. And also obesity associated with adenovirus 36 (Ad-36). In our study, we investigated the presence of neutralizing antibody against Ad-36 in adults with type 2 diabetes due to obesity (BMI ≥ 30 kg / m2) by serum neutralization test, leptin, adiponectin, TNF-α and IL-6 by ELISA method. The study was planned as cross-sectional and case-control based between February 2017 and March 2018. 80 patients with adult, obese, type 2 diabetes was patient group (PG); 40 control subjects (type 2 diabetes) with no other metabolic disorders was patient control group (PCG); 40 people without obese and type 1 or type 2 diabetes who did not have a metabolic disorder was healty control group (HCG) who applied to the Diabetes Polyclinic in the Department of Internal Medicine, Istanbul University, Faculty of Medicine, Istanbul, Turkey. Ad-36 neutralizing antibody was detected in the serum samples of 3 groups by Ad-36 serum neutralization assay and leptin, adiponectin, TNFα and IL-6 levels were investigated by ELISA method. There was a significant difference between PG and HCG, PCG and HCG in terms of Ad-36 antibody positivity (p 0.05). PG, compared with HCG; PG, leptin, adiponectin and triglyceride levels were significantly higher (p 0.05). As a result; In obese and type 2 diabetic patients, this data of Ad-36 will explain the relationship between obesity and metabolic disease, the etiopathogenesis of obesity and possible pathways. We believe that it is possible to clarify obesity, its causes and treatment strategies in the process of formation of metabolic diseases which may be the cause of morbidity and mortality in the community.