Trafik kazası ile acil servise başvuran 18-65 yaş arası hastalardaki GKS (Glaskow Coma Scale), RTS (Revised Trauma Score) ve CRAMS (Circulation, Respiration, Abdomen, Motor and Speech) skorlarının taburculuk, hastaneye yatış ve mortalite üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Admission to the Emergency Department with a traffic accident evaluation of the effect of GCS (Glaskow Coma Scale), RTS (Revised Trauma Score) and Cramps (Circulation, Respiration, Abdominal, Motor and Speech) Scores on Deceleration, hospitalization and mortality in patients aged 18-65
  1. Tez No: 896293
  2. Yazar: MÜŞTEBA BATAKLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT SEYİT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Trafik kazaları nedeniyle meydana gelen can kayıplarının azaltılması için bilimsel çalışmalar ve önlemlere gereksinim vardır. Biz bu çalışmamızda GKS, RTS ve CRAMS skorlarının hastane yatışı, taburculuk ve kısa-uzun dönem mortaliteyi öngörme güçlerini karşılaştırmayı amaçladık. Böylece trafik kazası nedeniyle acil servise başvuran hastaların hızlı değerlendirilmesi, yatış gerektirecek ve mortalite riski yüksek olan hasta grubunu daha hızlı tanımlayıp tedavi hizmetlerine daha çabuk ulaşabilmeleri sağlanabilecektir. Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi acil servisine trafik kazası nedeniyle 18-65 yaş aralığındaki hastalar çalışmaya alınmıştır. Bu çalışmanın verileri hastaların kendilerinden veya yakınlarından onam alındıktan sonra prospektif olarak elde edilmiştir. Hastaların sistolik kan basıncı (mmHg), diastolik kan basıncı (mmHg), ortalama arteryel kan basıncı (mmHg), nabız hızı (atım/dk), satürasyon (%), solunum hızı (/dk), GKS, RTS ve CRAMS skorları ile acil serviste konsülte edilen bölümler kaydedilmiştir. Hastalarımızın %65,9'la çoğumluğu erkek hastalardan oluşmakta ve %49,3'ü 18-30 yaş grubundaydı. Hastalarda en fazla ekstremite travmaları olup bunu kafa ve toraks travmaları izlemekteydi. Hastalar en çok ortopedi bölümüne danışılmış bunu beyin cerrahi ve göğüs cerrahi bölümleri takip etmiştir. Hastaların acil serviste %1'i ölmüş, %76'sı taburcu edilmiş, %15,6'sının hastaneye yatışı yapılmıştır. Hastalarımızın 30 günlük mortalitesi %2,7 olarak bulunmuştur. AİTK geçiren hastalarda PAN-BT, ADTK geçiren hastalarda X-RAY görüntüleme daha fazla yapılmıştır. AİTK geçiren hastaların acil serviste ve 30 günlük mortalite oranları ADTK geçiren hastalara kıyasla istatistiksel açıdan anlamlı derecede yüksek saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Scientific studies and measures are needed to reduce the loss of life caused by traffic accidents. In this study, we aimed to compare the predictive powers of GCS, RTS and CRAMS scores for hospital admission, discharge and short- and long-term mortality. In this study, we aimed to compare the predictive powers of GCS, RTS and CRAMS scores for hospital admission, discharge and short- and long-term mortality. Thus, rapid evaluation of patients admitted to the emergency department due to a traffic accident, faster identification of the patient group that will require hospitalization and at high risk of mortality and faster access to treatment services can be ensured. Patients between the ages of 18-65 years who were admitted to the emergency department of Pamukkale University Faculty of Medicine Hospital due to traffic accidents were included in the study. The data of this study were obtained prospectively after obtaining consent from the patients themselves or their relatives. Systolic blood pressure (mmHg), diastolic blood pressure (mmHg), mean arterial blood pressure (mmHg), pulse rate (beats/min), saturation (%), respiratory rate (/min), GCS, RTS and CRAMS scores and the departments consulted in the emergency department were recorded. The majority of our patients were male with 65,9% and 49,3% were in the age group of 18-30 years. The most common traumas were extremity traumas followed by head and thorax traumas. Orthopedics department was consulted the most, followed by neurosurgery and thoracic surgery departments. In the emergency department, 1% of the patients died, 76% were discharged and 15,6% were hospitalized. The 30-day mortality rate of our patients was 2,7%. PAN-CT was performed more in patients with AITK and X-RAY imaging was performed more in patients with ADTK. Emergency department and 30-day mortality rates of patients with AITK were statistically significantly higher than those of patients with ADTK.