The Influence of the Soviets on the research and education of history in the central Asian Turkic Republics in the period of Soviet; The Kazakhistan's case
- Tez No: 89630
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET SARAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
“Çok milletli”bir yapıya sahip olan Sovyetler Birliği farklı milletleri Sovyet çatısı altında tutabilmek için onları asimile ederek milli köklerinden uzaklaştırmaya çalışmıştır. Bu türlü asimilasyon faaliyetleri milli kültür öğelerinin bütün alanlarında olduğu gibi“tarih”alanında da uygulanmıştır. Sovyetler Birliği Komünist Partisinin yapmış olduğu kongrelerde almış olduğu kararlarla, bütün ilim adamlarından olduğu gibi, tarihçilerden de“Sovyet halklarının dostluğunu”ve“Sovyet vatanseverliğini”güçlendirici“Milliyetçiliği”engelleyici çalışmalar yapmaları istenmiştir. Sovyet tarihçileri Komünist Partisinin etkisinde kalarak özellikle Orta Asya Türk Cumhuriyetlerinde yapılan tarih araştırmalarında üç nokta üzerinde sübjektif değerlendirmelerde bulunmuşlar ve bu sübjektif değerlendirmeleri tarih ders programlan ve ders kitapların yerleştirmişlerdir. Bu değerlendirmeler şunlardır;1- Orta Asya Türk halklarının Çarlık Rusy asına katılması gönüllü olmuştur 2- Bu katılım Orta Asya Türk halkları için ilerici bir hareket olmuştur3- Çarlık dönemi Orta Asya Türk halklarının Rusya'ya karşı yapmış oldukları milli mücadele hareketlerinin gerici hareketler olduğu konularındadır. Yapmış olduğum bu tez çalışmasıyla Komünist Partisi kongrelerinde alman özellikle Orta Asya Türk Cumhuriyetlerini ilgilendiren kararlar ışığında Kazakistan'daki tarih araştırmalarını ve hazırlanan ders programlan ile ders kitaplarım örnek göstererek Komünist Partinin etkilerin ortaya koymaya çalıştım.
Özet (Çeviri)
As having a“multi national”structure, Soviet Union tried to keep those different nations under the Soviet umbrella by asimilations of those by alienating them from their national roots. Such asimilation activities were practised on“History”as it was practised at all part of National Culture. On all Congress of Communist Party of Soviet Union they came to that decision ;as it should be in all sciences, also in science of history“the researchs should be made to increase the friendship among the Soviet People, to strenghten the Soviet patriotism and to work intellectually against the nationalism.”In that work I tried to examine the History Studies and the schedules of History lectures by giving examples from the Study Books (of history) in Kazakhastan by the help of decisions made on Communist Party Congress (especially concerning the Central Asian Turkic Republics).