Basınç yaralanmalarının alan ve derinlik ölçümünde yenilikçi yöntemler arasındaki uyumun incelenmesi
Investigation of the compatibility among innovative methods in measuring the area and depth of pressure injuries
- Tez No: 896306
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ GÜNEŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu araştırma, basınç yaralanmalarının alan ölçümünde dijital planimetri, imitoMeasure mobil uygulaması ve üç boyutlu yara alanı ölçüm yöntemleri arasındaki uyumu incelemek ve yara derinliğinin ölçümünde steril çubuk ile yapılan manuel ölçüm ve üç boyutlu yara ölçüm yöntemini karşılaştırmak amacıyla metadolojik tasarımda gerçekleştirilmiştir. Araştırma Nisan 2022- Nisan 2024 tarihleri arasında Ege Üniversitesi Hastanesi (Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi) Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı Yoğun Bakım Bilim Dalı'nda gerçekleştirilmiştir. Araştırma evrenini, Ege Üniversitesi Hastanesi (Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi) Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı Yoğun Bakım Bilim Dalında yatan hastaların basınç yaralanmaları oluşturmuştur. Araştırma örneklemini 125 basınç yaralanması oluşturmuştur. Basınç yaralanmalarının alanı dijital planimetri, imitoMeasure mobil uygulaması ve üç boyutlu yara ölçüm yöntemi ile ölçülmüştür. Derinlik ise steril pamuk çubuk ve üç boyutlu yara ölçümü yöntemiyle ölçülmüştür. Araştırmada yer alan hastaların bilinci açık olanların kendisinden, bilinci kapalı olanların ise hasta yakınlarından bilgilendirilmiş onam alınmıştır. Üç yöntemle gerçekleştirilen ölçümler“ Birey ve Yara Tanıtım Formu”na kaydedilmiştir. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistiksel yöntemler (sayı, yüzde, min, max, medyan, ortalama, standart sapma) kullanılmıştır. Kullanılan verilerin normal dağılıma uygunluğu Q-Q Plot çizimi ile incelenmiştir. Ayrıca, kullanılan verilerin normal dağılım göstermediği Kolmogorov-Smirnov, Shapiro-Wilk testleri ile incelenmiştir. Normal dağılıma uymayan verilerde de niceliksel verilerin karşılaştırılmasında iki bağımlı grup arasındaki fark için Wilcoxon İşaret testi; ikiden fazla bağımlı grup arasındaki fark için Friedman testi kullanılmıştır. Çoklu karşılaştırma testi için ise düzeltilmiş Bonferroni kullanılmıştır. Sürekli değişkenler arasındaki ilişki Spearman korelasyon analizi ile incelenmiş olup, ölçümler arasındaki uyum için sınıf içi korelasyon testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted with a methodological design to examine the concordance between digital planimetry, the imitoMeasure mobile application, and three-dimensional wound area measurement methods in measuring the area of pressure injuries, and to compare manual measurement with a sterile cotton swab and three-dimensional wound measurement methods in measuring wound depth. The research was conducted between April 2022 and April 2024 at the Department of Anesthesiology and Reanimation, Intensive Care Unit, Ege University Hospital (Health Practice and Research Center). The study population consisted of patients with pressure injuries admitted to the Intensive Care Unit of the Department of Anesthesiology and Reanimation at Ege University Hospital (Health Practice and Research Center). The sample included 125 pressure injuries. The area of the pressure injuries was measured using digital planimetry, the imitoMeasure mobile application, and the three-dimensional wound measurement method. Depth was measured using a sterile cotton swab and the three-dimensional wound measurement method. Informed consent was obtained from conscious patients and from the relatives of unconscious patients included in the study. Measurements taken with the three methods were recorded on the“Individual and Wound Information Form.”Descriptive statistical methods (number, percentage, min, max, median, mean, standard deviation) were used for data analysis. The suitability of the data for normal distribution was examined with Q-Q Plot drawing. Additionally, the Kolmogorov-Smirnov and Shapiro-Wilk tests were used to examine whether the data had a normal distribution. For comparing quantitative data that do not conform to a normal distribution, the Wilcoxon Signed-Rank test was used for differences between two dependent groups, and the Friedman test was used for differences among more than two dependent groups. The corrected Bonferroni test was used for multiple comparison tests. The relationship between continuous variables was examined using Spearman correlation analysis, and intraclass correlation test was used for concordance between measurements.