Spatial narratives in Turkey: An analysis through Hayat Magazine between 1960 and 1965
1960 ve 1965 arasında Hayat Dergisi üzerinden Türkiye'de mekansal anlatıların analizi
  1. Tez No: 896333
  2. Yazar: BAŞAK ERİNAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP CEYLANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
20. Yüzyılın ortalarında Türkiye'de gözlemlenen mimari ve kültürel dönüşümler, bu tezde 1960-1965 yılları arasında Hayat Dergisi üzerinden incelenmiştir. Tez, derginin bu döneme ait içeriklerini detaylı bir şekilde analiz ederek, mekânsal tasarım ve sosyo-kültürel çevrenin nasıl yansıtıldığını değerlendirmektedir. Çalışma, dönemin kültürel, sosyal ve politik değişimlerini belirleyerek dergideki iç mekan temsillerini açığa çıkarmaktadır. Hayat Dergisi, dönemin kültürel ve estetik değerlerini yansıtan zengin yazılı ve görsel bilgiler içermektedir. Tez, bu bilgilerden türetilen mekansal anahtar kelimelerin tematik analizine dayanarak oluşturulmuştur. Görsel materyaller ve ilgili metinler, coğrafi konum, görsel özellikler, mobilya, ev aletleri, iç ve dış mekanlar ve kullanıcılar olmak üzere yedi ana tema üzerinden incelenmiştir. Tartışma bölümünde, seçilen dönemde Hayat Dergisi'nde yayımlanan mekan odaklı fotoğrafların detaylı analizi sunulmuş ve derginin savaş sonrası Türkiye'deki mekan kültürünün tanıtılmasındaki etkisi vurgulanmıştır. Life Dergisi ile yapılan karşılaştırmalı analiz, aynı dönemde Amerikan kültürünün Türk iç mekanları üzerindeki etkisini ortaya koymaktadır. Bu çalışma, Hayat Dergisi'ni mekânsal sunumu anlamada kritik bir kaynak olarak konumlandırarak literatüre katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the mid-20th century, Turkey experienced significant architectural and cultural transformations. This thesis focuses on these transformations between 1960 and 1965 through the issues of Hayat Magazine. The study analyzes in detail the contents of the magazine during this period and evaluates how spatial design and the socio-cultural environment are reflected. The thesis reveals the representations of interiors in Hayat Magazine by determining the cultural, social, and political changes of the period. Hayat Magazine provides a significant amount of written and visual information that reflects the cultural and aesthetic values of the time. The thesis is constructed around the thematic analysis of the spatial keywords revealed from this data. Visual and the related text revealed seven themes: geographical location, visual characteristics, furniture, domestic appliances, interior space, exterior space, and occupants. In the discussion, the analysis of space-oriented photographs published in Hayat Magazine in the selected period is presented in detail, which revealed the role of Hayat Magazine in the promotion of post-war spatial culture to the Turkish audience. A comparative analysis with Life Magazine highlights the influence of American culture on Turkish interiors during the same period. This thesis contributes to the literature, positioning Hayat Magazine as a significant resource for understanding spatial promotion and cultural dissemination.