Acil servise başvuran akut pankreatit hastalarında çekirdekli kırmızı kan hücrelerinin prognostik değeri
Prognostic value of nucleated red blood cells in acute pancreatitis patients presenting to the emergency department
  1. Tez No: 896372
  2. Yazar: EZGİ KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN NARCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Giriş ve Amaç: Akut pankreatit (AP), pankreasın ani iltihaplanmasıyla karakterize edilen ve potansiyel olarak yaşamı tehdit edebilen bir hastalıktır. Hafif düzeyde karın ağrısı kliniği ile çoklu organ disfonksiyonuna neden olarak ölümle sonuçlanabilecek geniş bir klinik spektruma sahip bir hastalıktır Bu nedenle erken tanı ve hastalık şiddetini erken dönemde belirlemek kritik önem taşımaktadır. Halen AP'nin erken dönemde şiddetini belirlemek için uygun bir biyobelirteç ortaya konulamamıştır. Bu çalışmada, çekirdekli kırmızı kan hücrelerinin AP hastalarında hastalık şiddeti ve mortaliteyi öngörmedeki başarısı araştırıldı. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız, tek merkezli ve retrospektif olarak yapıldı. Çalışmaya Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Anabilim Dalı'na başvuran ve AP tanısı konulan ve çalışmaya dahil edilme kriterlerine uyan hastalar dahil edildi. Olguların demografik, klinik ve laboratuvar verileri hastane otomasyon sisteminden ve hasta dosyalarından elde edildi. Olgular hafif, orta, şiddetli olmak üzere üç gruba; ayrıca hastane yatışı sonrası taburcu olanlar ve ölenler olmak üzere 2 gruba ayrıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Acute pancreatitis (AP) is a potentially life-threatening disease characterized by sudden inflammation of the pancreas. It encompasses a broad clinical spectrum, ranging from mild abdominal pain to multiple organ dysfunction that can lead to death. Therefore, early diagnosis and assessment of disease severity are critically important. Currently, no suitable biomarker has been identified to determine the severity of AP in its early stages. This study investigates the success of nucleated red blood cells in predicting disease severity and mortality in AP patients. Materials and Methods: Our study was conducted as a single-center, retrospective study. Patients diagnosed with AP who were admitted to the Department of Emergency Medicine at Mersin University Faculty of Medicine and met the inclusion criteria were included in the study. Demographic, clinical, and laboratory data of the cases were obtained from the hospital automation system and patient files. The cases were divided into three groups based on severity (mild, moderate, and severe) and into two groups based on outcomes (survivors and non-survivors). A p-value of