Tekstil fabrikasında çalışan işçilerde mesleki yorgunluk ve sağlık algısı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between occupational fatigue and health perceptions in textile factory workers
- Tez No: 896371
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ERSİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Çalışmanın amacı, tekstil fabrikasında çalışan işçilerin mesleki yorgunluk ve sağlık algıları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Çalışma tanımlayıcı tipte olup Mardin Nusaybin ilçesinde bulunan tekstil fabrikalarında yapılmıştır. Çalışmanın evrenini 760 tekstil işçisi oluşturmuş, çalışmaya 654 işçi katılmıştır. Verilerin toplanmasında tanıtıcı bilgi formu, Mesleki Yorgunluk Tükenmişlik/Toparlanma Ölçeği ve Sağlık Algısı Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, bağımsız gruplarda t Testi, Varyans analizi, Korelasyon Analizi yapılmıştır. Çalışmanın yapılabilmesi için etik kurul izni, kurum izni ve katılımcı izni alınmıştır. Çalışmada Mesleki Yorgunluk Tükenmişlik/Toparlanma Ölçeği alt boyutları puan ortalamalarının kronik yorgunluk alt boyutu için 54.12±25.88, akut yorgunluk alt boyutu için 54.71±20.33, toparlanma alt boyutu için 49.17±20.74 olduğu saptanmıştır. Sağlık Algısı Ölçeği toplam puan ortalaması ise 45.01±9.27 olarak belirlenmiştir. Mesleki Yorgunluk Tükenmişlik/Toparlanma Ölçeği alt boyutlarından kronik yorgunluk ile sağlık algısı arasında (r=,161, p=0.000) ve akut yorgunluk ile sağlık algısı arasında (r=,115, p=0.003) pozitif yönde, çok zayıf düzeyde, anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Toparlanma alt boyutu ile sağlık algısı arasında ise pozitif yönde, zayıf düzeyde, anlamlı bir ilişki (r=,299, p=0.000) olduğu görülmüştür. Sonuç olarak tekstil fabrikasında çalışan işçilerde mesleki yorgunluk düzeyini düşürecek, olumlu sağlık algısı geliştirecek hemşirelik girişimlerinin yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between occupational fatigue and health perceptions of workers in a textile factory. The study is descriptive in nature and was conducted in textile factories located in Nusaybin, Mardin. The population of the study consisted of 760 textile workers, with 654 workers participating in the study. Data were collected using an introductory information form, the Occupational Fatigue Exhaustion/Recovery Scale, and the Health Perception Scale. Descriptive statistics, independent groups t-test, variance analysis, and correlation analysis were used to analyze the data. For the study, ethical committee approval, institutional permission, and participant consent were obtained. The mean scores of the sub-dimensions of the Occupational Fatigue Exhaustion/Recovery Scale were found to be 54.12±25.88 for chronic fatigue, 54.71±20.33 for acute fatigue, and 49.17±20.74 for recovery. The total mean score of the Health Perception Scale was determined to be 45.01±9.27. A very weak positive significant relationship was found between chronic fatigue and health perception (r=0.161, p=0.000) and between acute fatigue and health perception (r=0.115, p=0.003). Additionally, a weak positive significant relationship was found between the recovery sub-dimension and health perception (r=0.299, p=0.000). As a result, it is recommended to implement nursing interventions that will reduce the level of occupational fatigue and improve positive health perceptions among workers in textile factories.