Bipolar hastalarda mizofoni sıklığı ve bunun otizm spektrum belirtileri ve duygu düzenleme becerileri ile ilişkisi
The frequency of misophonia in bipolar patients and its relationship with autism spectrum traits and emotion regulation skills
- Tez No: 896373
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖZDE BACIK YAMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Mizofoni araştırmaları, mizofoninin birçok psikiyatrik bozuklukla birlikte görülebileceğini göstermektedir. Çalışmamızda, remisyondaki bipolar bozukluk tip-1 hastalarında mizofoni sıklığının ve bunun otizm spektrum belirtileri ve duygu düzenleme becerileri ile ilişkisinin incelenerek sağlıklı kontrol grubuyla karşılaştırılması, mizofoni şiddetiyle ölçek puanları arasındaki ilişkinin incelenmesi, hasta grubunda ölçekler arası ilişkilerin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Kesitsel olarak planlanan çalışmamıza, çalışmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan 105 Bipolar Bozukluk tanılı hasta ile 105 sağlıklı kontrol grubu katılmıştır. Tüm katılımcılara sosyodemografik veri formu, Hamilton Depresyon Derecelendirme Ölçeği, Young Mani Derecelendirme Ölçeği, Gözden Geçirilmiş Amsterdam Mizofoni Ölçeği, Otizm Spektrum Anketi ve Duygu Düzenleme Becerileri Ölçeği uygulanmıştır. Veriler SPSS programı ile analiz edilmiştir. Çalışmamıza, hasta grubunda 52 erkek, 53 kadın; kontrol grubunda 53 erkek, 52 kadın katılmıştır. Hastaların yaş ortalaması 39,20±12,65 yıl, kontrollerin yaş ortalaması 40,47±11,38 yıl saptanmıştır. Hastalarda kontrollere göre mizofoni sıklığının daha az olduğu, duygu düzenleme becerilerinin daha fazla bozulduğu, otizm spektrum belirtileri açısından benzerlik gösterdiği saptanmıştır. Mizofonili bipolar hastaların, mizofonisi olmayan hastalara kıyasla duygu düzenleme becerilerinin anlamlı derecede düşük olduğu, otizm spektrum belirtilerinin daha belirgin olduğu saptanmış; mizofonisi olan hastalarda duygu düzenleme becerileri ile otizm spektrum belirtileri arasında zayıf düzeyde negatif ilişki saptanmıştır. Hasta grubunda yapılan regresyon analizinde, mizofoni şiddetindeki artışın ve duygu düzenleme becerilerindeki bozulmanın otizm spektrum belirtilerini anlamlı şekilde belirginleştirdiği; otizm spektrum belirtilerinin duygu düzenleme becerileri üzerinde bozulmayı artıran anlamlı etkisinin olduğu; intihar girişimi öyküsü ve otizm spektrum belirtilerinin mizofoni şiddeti üzerinde anlamlı etkisinin olduğu saptanmıştır. Sonuçlar, bipolar hastalarda mizofoni sıklığının kontrol grubuna göre daha düşük olduğunu, ancak mizofonisi olan bipolar hastalarda duygu düzenleme becerilerinin daha fazla bozulduğunu ve otizm spektrum belirtilerinin daha belirgin olduğunu göstermektedir. Araştırmamızın bulgularının literatüre katkı sağlayacağı ve bipolar hastalarda mizofoninin klinik öneminin dikkate alınmasının, özellikle tedavi süreçlerinde ve işlevselliğin sürdürülmesiyle ilgili hedeflerin belirlenmesinde yardımcı olacağı kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Research on misophonia shows that it can co-occur with various psychiatric disorders. In our study, we aimed to investigate the frequency of misophonia in remitted bipolar disorder type-1 patients, its relationship with autism spectrum traits and emotion regulation skills, and compare it with a healthy control group. Additionally, the relationship between misophonia severity and scale scores, as well as the relationships between scales in the patient group, were evaluated. Our cross-sectional study included 105 patients diagnosed with Bipolar Disorder and 105 healthy controls who met the inclusion criteria. All participants completed a sociodemographic data form, the Hamilton Depression Rating Scale, Young Mania Rating Scale, the Revised Amsterdam Misophonia Scale, the Autism Spectrum Questionnaire, and the Emotion Regulation Skills Questionnaire. The data were analyzed using SPSS. The patient group included 52 males and 53 females, while the control group had 53 males and 52 females. The mean age of the patients was 39.20±12.65 years, and the mean age of the controls was 40.47±11.38 years. Misophonia was found to be less frequent in patients than in controls. Emotion regulation skills were more impaired in the patient group, whereas autism spectrum traits were similar between groups. Bipolar patients with misophonia had significantly lower emotion regulation skills and more pronounced autism spectrum traits compared to those without misophonia. A weak negative correlation was found between emotion regulation skills and autism spectrum traits in patients with misophonia. Regression analysis in the patient group showed that the increase in misophonia severity and impairment in emotion regulation skills significantly enhanced autism spectrum traits. It was also found that the severity of autistic features had a significant negative impact on emotion regulation skills, and both a history of suicide attempts and autism spectrum traits had a statistically significant effect on the severity of misophonia. The results indicate that while misophonia frequency is lower in bipolar patients compared to controls, those with misophonia exhibit more impaired emotion regulation skills and more pronounced autism spectrum traits. We believe that the findings of this study will contribute to the literature and highlight the clinical importance of considering misophonia in bipolar patients, especially in the context of treatment planning and maintaining functionality.