Determination of actr2 gene expression in kidney cancer
Böbrek kanserinde actr2 gen ekspresyonunun belirlenmesi
  1. Tez No: 896378
  2. Yazar: MILAT HUSSEIN MUSTAFA MUSTAFA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HACI ÖMER ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Moleküler Tıp, Tıbbi Biyoloji, Genetics, Molecular Medicine, Medical Biology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Böbrek kanseri, özellikle de renal hücreli karsinom (RCC), görülme sıklığının giderek artmasıyla birlikte küresel olarak önemli bir sağlık sorunu teşkil etmektedir. Patogenezinin altında yatan moleküler mekanizmaların anlaşılması, hedefe yönelik tedavilerin geliştirilmesi için çok önemlidir. Böbrek kanserinde rol oynayan çok sayıda gen arasında Aktin İlişkili Protein 2 (ACTR2) geni, tümörigenez ve hastalığın ilerlemesindeki potansiyel rolü nedeniyle son zamanlarda dikkatleri üzerine çekmiştir. ACTR2, hücre iskeleti dinamikleri, hücre içi taşıma ve gen ekspresyonu kontrolü gibi çeşitli hücresel aktivitelere katılan aktin ilişkili protein (ARP) ailesinin önemli bir üyesidir. Bu çalışma, ACTR2 disregülasyonunun böbrek kanserindeki fonksiyonel etkilerini araştırmakta ve tümör hücresi proliferasyonu, invazyonu ve geleneksel tedavilere dirençteki rolünü ortaya koymayı amaçlamıştır. Çalışmada, aynı hastanın böbreğinden alınan 11 kanser ve 11 sağlıklı böbrek dokusunda gen ekspresyon düzeyini belirlemek için kantitatif gerçek zamanlı polimeraz zincir reaksiyonu (qRT-PCR) kullanılmıştır. Çalışma, normal böbrek dokusuna kıyasla kanserli böbrek dokusu örneklerinde ACTR2 gen ifadesinde 1.206 kat artış olduğunu ortaya koymuştur, ancak bu artış istatistiksel anlamlılığa ulaşmamıştır (p = 0.234). Bu doğrultuda, ACTR2 ekspresyon düzeyinin böbrek kanseri ile ilişkisini analiz etmek ve anlamak için büyük örneklemli daha fazla çalışmaya ihtiyaç olduğuna inanıyoruz
Özet (Çeviri)
Kidney cancer, particularly renal cell carcinoma (RCC), poses a significant health challenge globally, with its incidence steadily rising. Understanding the molecular mechanisms underlying its pathogenesis is crucial for developing targeted therapies. Among the multitude of genes implicated in kidney cancer, the Actin-Related Protein 2 (ACTR2) gene has lately received attention for its potential role in tumor development and disease furtherance. ACTR2 is an important member of the actin-related protein (ARP) group that participates in several cellular activities like cytoskeletal dynamics, intracellular transport, and gene expression control. The study aim to explore the functional implications of ACTR2 dysregulation in kidney cancer, highlighting its role in tumor cell proliferation, invasion, and resistance to conventional therapies. The study used quantitative Real-time polymerase chain reaction (qRT-PCR) to analyse gene expression rates in 11 cancer and 11 normal tissue samples from the kidney of the same patient. The research indicated a 1.206-fold elevation in ACTR2 gene expression in kidney cancer tissue samples relative to normal kidney tissues; however, this increase did not reach statistical significance (p = 0.234). Accordingly, we believe that further studies with large samples are needed to analyze and understand the ACTR2 expression level relationship to kidney cancer.