Matematik ve sosyal bilgiler öğretiminde harmanlanmış öğrenmenin akademik başarıya etkisi: İstasyon rotasyon modeli
The effect of blended learning on academic achievement in mathematics and social studies teaching: Station rotation model
  1. Tez No: 896413
  2. Yazar: FATMANUR EKİNCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ATA PESEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, harmanlanmış öğrenme modellerinden biri olan istasyon rotasyon modeli ile işlenen derslerin öğrencilerin akademik başarılarına etkisini ve öğrencilerin sürece ilişkin görüşlerini belirlemektir. Uygulaması matematik ve sosyal bilgiler öğretiminde yürütülen bu araştırmada karma yöntem desenlerinden açıklayıcı sıralı desen benimsenmiştir. Araştırmanın nicel kısmı ön test son test kontrol gruplu deneysel desen olarak tasarlanmıştır. Deney ve kontrol grubunun deneysel işlem öncesinde ve sonrasında uygulanan matematik başarı testine ve sosyal bilgiler başarı testine verdikleri cevaplar üzerinden istasyon rotasyon modelinin akademik başarı üzerine etkisi belirlenmiştir. Araştırmanın nitel kısmı ise nitel araştırma desenlerinden fenomenolojik (olgu bilim) deseninde tasarlanmıştır. Araştırmanın nitel kısmında elde edilen veriler üzerinden nicel verileri detaylandırmaya ve açıklamaya çalışılmıştır. Araştırmanın nicel boyutunda örneklemi Batman ilinde devlet okulunda öğrenim gören ilkokul 4. sınıf öğrencilerinin oluşturduğu 30 kontrol grubu öğrencisi ile 35 deney grubu öğrencisi olmak üzere toplam 65 öğrenci oluşturmaktadır. Örneklem belirlenirken olasılık dışı örnekleme yöntemlerinden uygun örnekleme yöntemi tercih edilmiştir. Araştırmanın nitel boyutunda ise amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme yöntemi ile çalışma grubu oluşturulmuştur. Bu araştırmada ölçüt“istasyon rotasyon modelinin uygulama sürecine katılmak”olarak alınmış ve 38 öğrenci çalışma grubunu oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak araştırmanın nicel kısmında araştırmacı tarafından geliştirilen“Matematik Başarı Testi”ve“Sosyal Bilgiler Başarı Testi”kullanılmıştır. Nitel kısmında ise yine araştırmacı tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Elde edilen nicel verilerin normal dağılıma uygunluğunu belirlemek için Kolmogorov-Smirnov ve Shapiro-Wilk değerlerine bakılmıştır. Değerlerin normal bir dağılım göstermediği tespit edilmiş, dolayısıyla non-parametrik testler kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen nitel veriler ise MAXQDA nitel veri analiz programı kullanılarak içerik analiz yöntemi ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda; istasyon rotasyon modeli öğrencilerin matematik ve sosyal bilgiler derslerindeki akademik başarılarını anlamlı ölçüde arttırmıştır ve öğrenciler eğitim-öğretim sürecinde istasyon rotasyon modelini etkili ve verimli bulmuşlardır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to determine the effect of courses taught with the station rotation model, one of the blended learning models, on students' academic success and their opinions on the process. In this research, which is aimed at its application in mathematics and social studies teaching, an explanatory sequential design, one of the mixed method designs, was adopted. The quantitative part of the research was designed as a pre-test post-test experimental design with a control group. The effect of the station rotation model on academic achievement was determined through the answers given by the experimental and control groups to the mathematics achievement test and social studies achievement test administered before and after the experimental procedure. The qualitative part of the research was designed in the phenomenological pattern, one of the qualitative research designs. In the qualitative part of the research, an attempt was made to detail and explain the quantitative data based on the data obtained. In the quantitative dimension of the research, the sample consists of 4th grade primary school students studying in a public school in Batman province, a total of 65 students, including 30 control group students and 35 experimental group students. When determining the sample, the convenience sampling method, one of the non-probability sampling methods, was preferred. In the qualitative dimension of the research, the study group was formed using the criterion sampling method, one of the purposeful sampling methods. In this research,“participating in the implementation process of the station rotation model”was determined as the criterion and 38 students were determined as the study group.“Mathematics Achievement Test”and“Social Studies Achievement Test”developed by the researcher were used as data collection tools in the quantitative part of the research. In the qualitative part, a semi-structured interview form developed by the researcher was used. Kolmogorov-Smirnov and Shapiro-Wilk values were examined to determine the suitability of the obtained quantitative data for normal distribution. Considering that the values do not show a normal distribution, non-parametric tests were preferred. The qualitative data obtained in the research were analyzed with the content analysis method using the MAXQDA qualitative data analysis program. As a result of the research; The station rotation model significantly increased students' academic success in mathematics and social studies courses, and students found the station rotation model effective and efficient in the education process.