Arap Baharı sürecinde Suriye'de bir propaganda aracı olarak şiir, Abdulbâsit Sârût örneği
Poetry as a propaganda tool in syria during the arab spring: The case of Abdulbasit Sarout
  1. Tez No: 896414
  2. Yazar: ABDULLAH AZZAM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMET BİLAL TOLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu tezde, Suriye devriminde Abdulbâsit Sârût'un şiirlerini bir propaganda aracı olarak nasıl kullandığı incelenmiştir. Çalışmada, Sârût'un şiirlerinin dil, biçim ve tema yönünden analiz edilerek bu şiirlerin devrim sürecindeki etkisi ve rolü değerlendirilmiştir. Sârût, şiirleri aracılığıyla devrimci mesajlarını ileterek halkı motive etmiş ve direnişi teşvik etmiştir. Araştırma kapsamında, Arap Baharı öncesi Arap ülkelerinin ve Suriye'nin siyasi ve toplumsal yapısına değinilmiş, Sârût'un hayatı ve devrimdeki rolü detaylandırılmıştır. Sârût'un şiirlerinde sıkça vurgulanan özgürlük, adalet, direniş ve dayanışma temaları, halkın devrimci ruhunu canlı tutmada önemli bir yer edinmiştir. İnternet ve sosyal medya aracılığıyla yayılan bu şiirler, devrimin kilit propaganda araçlarından biri haline gelmiştir. Sonuç olarak, Sârût'un sade ve etkili dili, şiirlerinin geniş halk kitlelerince benimsenmesine ve devrim sürecinde kalıcı bir etki yaratmasına olanak sağlamıştır. Bu çalışma, Sârût'un şiirlerinin Suriye devrimindeki rolünü ve edebi eserlerin toplumsal hareketlerdeki gücünü vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines how Abdulbasit Sarut utilized poetry as a tool of propaganda during the Syrian revolution. The study analyzes Sarut's poems in terms of language, form, and themes, assessing their impact and role throughout the revolution. Through his poetry, Sarut delivered revolutionary messages, motivating the people and encouraging resistance. The research covers the political and social landscape of Arab countries, particularly Syria, prior to the Arab Spring, and details Sarut's life and his role in the revolution. Key themes in Sarut's poetry, such as freedom, justice, resistance, and solidarity, played a crucial role in maintaining the revolutionary spirit among the people. These poems, disseminated via the internet and social media, became central propaganda tools of the revolution. In conclusion, Sarut's simple yet powerful language allowed his poetry to resonate with a wide audience and create a lasting impact throughout the revolution. This study highlights Sarut's poetry and its significance in the Syrian revolution, emphasizing the power of literary works in social movements.