Effectiveness of a Relational Group Process on Emotion Regulation Difficulties
Bir İlişkisel Grup Sürecinin Duygu Düzenleme Güçlükleri Üzerinde Etkililiği
- Tez No: 896430
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP MAÇKALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Erskine ve arkadaşları ilişkisel ihtiyaçları İntegratif Terapi için bir araç olarak tanıttılar. Duygu düzenleme güçlükleri çeşitli ruh sağlığı bozuklukları ve belirtilerinin temelinde yatmaktadır. Erken dönem ilişkiler, sonraki yıllarda gelişen ilişkiler ve terapötik ilişkiler duygu düzenleme güçlüklerini etkileyebilir. Öz-şefkat, ilişkisel deneyimler ve duygu düzenleme güçlükleri arasında aracı işlevi gösteriyor olabilir. Grup psikoterapileri yeni ilişki örüntülerinin içselleştirilmesiyle duygu düzenleme güçlüklerine yardımcı olabilir. Bu çalışma duygu düzenleme güçlükleri yaşadığını belirten üniversite öğrencileriyle yapılan bir ilişkisel grup sürecinin etkililiğini araştırmaktadır. İlişkisel grup süreci her hafta iki saat olmak üzere sekiz hafta boyunca süren, ilişkisel ihtiyaçların doyumunu artırmayı amaçlayan bir çalışmadır. Ön test ve son test verileri deney grubundan (N=9) ve kontrol grubundan (N=9) alınmıştır. Gruplar seçilirken rastgele olmayan atama kullanılmıştır. Kontrol grubuyla karşılaştırılınca deney grubunun ilişkisel ihtiyaçlarının doyumu anlamlı artış, duygu düzenleme güçlükleri anlamlı azalma göstermiştir. Ayrıca, değişim mekanizmalarını incelemek için aracılık analizleri uygulanmıştır. Bulgular, ilişkisel bir grup sürecinde ilişkisel ihtiyaçlarının doyumunun öz-şefkat olarak içselleştirildiği ve duygu düzenleme güçlüklerinin azalmasına etkide bulunduğu, bu azalmanın da psikolojik iyi oluşu artırdığı yönünde bir ön bulguya işaret ediyor olabilir.
Özet (Çeviri)
Erskine and colleagues introduced relational needs as a tool of Integrative Therapy. Emotion regulation difficulties underlie various mental health disorders and symptoms. Early relationships, later relationships, and therapeutic relationships have the potential to affect emotion regulation difficulties. Self-compassion might act as a mediator in the relationship between relational experiences and emotion regulation difficulties. Group psychotherapies can help with emotion regulation difficulties with the internalization of new relational patterns. The current study investigates the effectiveness of a relational group process with a group of university who declared to have emotion regulation difficulties. The relational group process is an eight-week intervention with two-hour sessions every week that aimed to increase relational needs satisfaction. Pretest and posttest data were obtained from the intervention group (N=9) and control group (N=9). The assignment to groups was non-random. Compared to the control group, the intervention groups' relational needs satisfaction has significantly increased, and emotion regulation difficulties has significantly decreased at posttest. Moreover, mediation analyses were conducted to investigate the mechanisms of change. Results indicate preliminary evidence that relational needs satisfaction in a relational group process is internalized as self-compassion and decreases emotion regulation difficulties, which in turn increases psychological well-being.