Uyumsuz mükemmeliyetçilik ile bilişsel ve davranışsal kaçınma ilişkisinde psikolojik esnekliğin aracı rolü
The mediating role of psychological flexibility in the relationship between maladaptive perfectionism and cognitive and behavioural avoidance
  1. Tez No: 896432
  2. Yazar: NESLİHAN CANAN KOÇAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EDA ERMAĞAN ÇAĞLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: BEYKOZ ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu araştırmanın amacı uyumsuz mükemmeliyetçilik ile bilişsel ve davranışsal kaçınma arasındaki ilişkide psikolojik esnekliğin aracı rolünün incelenmesidir. Bu bağlamda araştırmaya 18 yaş ve üstündeki 341 kişi katılmıştır. Veri toplama sürecinde“Demografik Bilgi Formu”,“Frost Çok Boyutlu Mükemmeliyetçilik Ölçeği”,“Bilişsel Davranışsal Kaçınma Ölçeği”ve“Psikolojik Esneklik Ölçeği”kullanılmıştır. Veri analizinde katılımcı özelliklerini tanımlamak için betimleyici istatistikler kullanılmıştır. Değişkenler arası ilişkiyi incelemek için Pearson Korelasyon Analizi, aracılık rolünü incelemek için Çoklu Regresyon Analizi yapılmıştır. Analiz sonuçlarına göre uyumsuz mükemmeliyetçiliğin psikolojik esneklik üzerinde negatif yönlü ve anlamlı, bilişsel ve davranışsal kaçınma üzerinde pozitif yönlü ve anlamlı etkisi olduğu saptanmıştır. Psikolojik esnekliğin ise bilişsel ve davranışsal kaçınma üzerinde negatif ve anlamlı bir etkisi olduğu görülmüştür. Psikolojik esnekliğin, uyumsuz mükemmeliyetçilik ile bilişsel ve davranışsal kaçınma ilişkisinde aracılık rolü oynadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the mediating role of psychological flexibility in the relationship between maladaptive perfectionism and cognitive and behavioral avoidance. In this context, 341 people aged 18 and over participated in the research. ''Demographic Information Form'', ''Frost Multidimensional Perfectionism Scale'', ''Cognitive Behavioral Avoidance Scale'' and ''Psychological Flexibility Scale'' were used in the data collection process. In data analysis, descriptive statistics were used to describe participant characteristics. Pearson Correlation Analysis was used to examine the relationship between variables and Multiple Regression Analysis was used to examine the mediating role. According to the results of the analysis, maladaptive perfectionism had a negative and significant effect on psychological flexibility and a positive and significant effect on cognitive and behavioral avoidance. Psychological flexibility had a negative and significant effect on cognitive and behavioral avoidance. Psychological flexibility was found to play a mediating role in the relationship between maladaptive perfectionism and cognitive and behavioral avoidance.