In situ conservation possibilities of some endemic species in Gölköy campus, Bolu
Bazı endemik bitki türlerinin Gölköy / Bolu yerleşkesinde ın sıtu korunması olanaklarının araştırılması
  1. Tez No: 360531
  2. Yazar: SÜLEYMAN DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NUSRET ZENCİRCİ, YRD. DOÇ. DR. İSMAİL EKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu tezde; Abant İzzet Baysal Üniversitesi Kampüs alanında hedef bitki türlerinin in situ (yerinde) korunma olanakları çalışıldı. İlk olarak Kampüs'ün uygun yerlerinde beş adet korunabilir Gen Koruma ve Yönetme (GEKYA) alanı seçildi. 2011 Mayıs ve 2013 Temmuz tarihleri arasında bitki türlerinin çeşitliliği ve populasyonlarının yoğunluğunu belirlemek için arazi gezilerinde lup ile modifiye edilmiş tekerlekli nokta yöntemi kullanıldı. Toplam 475 lup noktasından 31farklı aileden ikisi endemik 85 farklı tür toplandı. Bitki kompozisyonundaki tüm bitki türleri için bitki ile kaplı alan ve endemik türlerin frekans değerleri ölçüldü. Endemik türler Trifolium elongatum Willd. ve Arum hygrophilum Boiss. subsp. euxinum (R.R. Mill.) Alpınar'dır. Endemik türlerden 10 adet örnek alınarak“The Flora of Turkey and the East Aegean Islands”adlı eserde belirtilen morfolojik karakterler temel alınarak ölçüldü ve bu karakterlerin ortalama, standart sapma, en az ve en çok istatistik bilgileri SPSS 21 paket programı ile hesaplandı. Arazilerin bitki örtme oranı sırasıyla %88.8, %95.5, %90.0, %88.7 ve %95.0 olarak ölçülürken hedef türlerin frekans değerleri ise %3.36 ve %2.94 olarak ölçüldü. Biyoçeşitliliği etkileyen toprak içerik ve özellikleri (suyla doymuş toprak, toprak içeriği, iletkenlik, toplam tuz miktarı, toprak pH değeri, kireç (CaCO3), P2O5/K2O, organik madde, toplam nitrojen, organik karbon) de ölçüldü. İklim, yapılaşma ve nüfus yoğunluğunun etkileri kampus alanında daha önce yapılan çalışma ile karşılaştırılarak bölgenin in situ korunma olanakları tartışıldı.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the in situ conservation possibilities of target species in the Campus Area of Abant Izzet Baysal University were studied. Firstly, 5 preservable areas were selected as Gene Management Zones (GMZs) in appropriate areas of the Campus. In order to detect the diversity and density of plant species' population, Modified Wheel Point Method with loop was used in surveys, between May 2011 and July 2013. 85 different plant species from 31 different families were collected in 475 loop points and two of collected species were endemic: Trifolium elongatum Willd., and Arum hygrophilum Boiss. subsp. euxinum (R.R. Mill.) Alpınar. Morphological characters of collected 10 specimens for each endemic species,described by the Flora of Turkey, were measured. Then, mean, standard deviation, min, and max were calculated for the characters by SPSS 21 Package Software. Plant coverage areas calculated in 5 GMZs were 88.8%, 95.5%, 90.0%, 88.7%, and 95.0%, respectively. Meantime, frequencies of target species were 3.36% and 2.94%. Topographic features and soil content affecting biodiversity: water logging, soil texture, electrical conductivity, total salt, pH in water-logged soil, lime (CaCO3), P2O5/K2O, organic substance, total nitrogen, organic carbon were measured. Effects of climate, construction, crowd etc. were also compared by previous studies in the Campus and possibility for in situ conservation in the Campus Area was discussed.