Dünya örnekleri üzerinden biyofilik tasarımın incelenmesi ve Nevşehir kenti için önerilerin geliştirilmesi
Investigation of biophilic design based on world samples and development of proposals for the city of Nevsehir
  1. Tez No: 896475
  2. Yazar: İLAYDA COŞKUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEİLA AKBARİ SHAHABİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kent, Çevre ve Yerel Yönetimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Sanayi Devrimi'nden sonra sınırsız şekilde artan ihtiyaçları karşılayabilmek amacıyla önüne geçilemeyen bir büyüme gerçekleşmiş ve buradan hareketle daha plansız kentler ortaya çıkmaya başlamıştır. Plansız ve bir o kadar da makineleşmiş olan kentlerin önüne geçilebilmesi adına birçok tasarım teorisi geliştirilmiştir. Bunlardan en güncel olanlardan biri ise“biyofilik şehircilik”kavramıdır. Günümüzde birçok kent bu tasarım kavramı çevresinde şekillendirilmeye çalışılmakta, buna yönelik yeni tasarımlar geliştirilmektedir. Dünya üzerinde tarihi, kültürel ve turistik açıdan oldukça önemli olan Nevşehir kenti, potansiyeli olmasına rağmen bu konuda eksik kalmış durumdadır. Türkiye'nin İç Anadolu Bölgesi'nde bulunan Nevşehir kentinde birçok turizm faaliyeti bulunmasına karşın kent içerisinde yeşil alanlar, planlama aracı olarak kullanılması açısından yetersiz kalmaktadır. Çalışma içerisinde biyofilik tasarımın etkin kullanıldığı dünya örnekleri incelenmekte ve Nevşehir için çalışma alanı olarak seçilen dört mahalle üzerinde öneriler verilmektedir. Çalışmada literatür tarama yöntemi kullanılmış olup, yedi farklı alandan çeşitli ölçeklerde örnekler verilmiştir. Bu örnekler ışığında Nevşehir kenti sınırlarında bulunan çalışma alanı için, belirlenen kriterler doğrultusunda değerlendirmeler yapılmış ve bölgedeki eksiklikler belirlenmiştir. Belirlenen eksikliklerin giderilebilmesi amacıyla alan özelinde çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
After the Industrial Revolution, an insurmountable growth has taken place in order to meet the growing needs in an unlimited way, and from here, more unplanned cities have started to emerge. Many design theories have been developed in order to prevent cities that are unplanned and so mechanized. One of the most current of these is the concept of“biophilic urbanism”. Today, many cities are trying to be shaped around this design concept, and new designs are being developed for this purpose. The city of Nevsehir, which is very important in terms of history, culture and tourism in the world, has remained incomplete in this regard despite its potential. Although there are many tourism activities in the city of Nevsehir located in the Central Anatolia Region of Turkey, green areas in the city are insufficient in terms of being used as a planning tool. In the study, the world examples where biophilic design is used effectively are examined and suggestions are given on the four neighborhoods selected as the study area for Nevsehir. The literature screening method was used in the study, and samples from seven different fields were given at various scales. In the light of these examples, evaluations were made for the study area located on the borders of the city of Nevsehir in accordance with the established criteria and deficiencies in the region were determined. In order to eliminate the identified deficiencies, various field-specific suggestions have been made.