Effects of artificial intelligence and automation on the labor market
Yapay zeka ve otomasyonun iş gücü piyasasına etkileri
  1. Tez No: 896482
  2. Yazar: AYŞE NUR ERTEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Son yıllarda, yapay zeka (AI) ve otomasyonun entegrasyonu iş gücü piyasasını önemli ölçüde etkilemiş, yeni iş fırsatları yaratmış, mevcut rolleri dönüştürmüş ve potansiyel iş kaybı konusunda endişelere yol açmıştır. Yapay zeka destekli otomasyon ve işyerleri üzerindeki etkileriyle ilgili önceki çalışmalar oldukça sınırlı ve parçalı olduğundan, yapay zeka ve otomasyonun iş hayatına kaçınılmaz entegrasyonunun sonuçlarını tespit etmek ve bundan verimli bir şekilde yararlanmak için bu araştırmanın gerekli olduğu tespit edilmiştir. Bu çalışmanın amacı, AI destekli otomasyonun örgütsel bağlılık, iş performansı ve işten ayrılma niyeti üzerindeki etkilerini bulmaktır. Bu araştırmanın sonucunda, AI okuryazarlığı ve algılanan otomasyona yatkınlığın otomasyonla ilgili performans iyimserliği ile pozitif bir ilişkiye sahip olduğu, bunun da iş performansı ve örgütsel bağlılıkla anlamlı pozitif bir ilişkiye sahipken, işten ayrılma niyetiyle negatif bir ilişkiye sahip olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In recent years, the integration of artificial intelligence (AI) and automation has significantly impacted the labor market, creating new job opportunities, transforming existing roles, and raising concerns about potential job displacement. As the previous studies regarding AI driven automation, and its effects on workplaces are rather limited and fragmented, this research has been found necessary to detect the outcomes of inevitable integration of artificial intelligence and automation to work life and make use of it efficiently. The objective of this study is to find out the effects on AI driven automation on the organizational commitment, job performance and turnover intention. In conclusion, to this research, it is found out that AI literacy and perceived automatability has a positive relationship with automation-related performance optimism, which has a significant positive relationship with job performance and organizational commitment while having a negative relationship with turnover intention.