Genelleştirilmiş dağılım fonksiyonlarının istatistiksel mekanik yöntemlerle incelenmesi
Investigation of generalized distribution function via statistical mechanical methods
- Tez No: 896484
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ŞİRİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematiksel Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu tez çalışmasında Bose-Einstein yoğuşması lineer olmayan kuantum mekaniği çerçevesinde incelenmiştir. Bose-Einstein yoğuşması hakkında istatistiksel ve deneysel bilgilerin yanı sıra bozon sistemlerini en iyi şekilde tanımlayan Ortalama-Alan teorisi ile lineer olmayan denklemlerin özelliklerine yer verildikten sonra Bose-Einstein yoğuşması lineer olmayan 1- boyutlu Gross Pitaevskii denklemi ile tanımlanmıştır. Gross Pitaevskii denklemi önce tuzak potansiyelin sıfır olduğu durumda incelenmiş, ardından kuantum mekaniğinde önemli bir yere sahip olan Pöschl-Teller potansiyeli altında ele alınmıştır. Bu denklemin çözümü için iki farklı metot kullanılmıştır: Homotopi Pertürbasyon metodu ve Bernoulli Alt-denklem Fonksiyon metodu. Her iki metodun etkinliği ve doğruluğu analiz edilerek karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines Bose-Einstein condensation within the framework of nonlinear quantum mechanics. After discussing statistical and experimental information regarding Bose-Einstein condensation, as well the characteristics of nonlinear equations and the Mean-Field Theory that best describes bosonic systems, Bose-Einstein condensation is defined by the nonlinear one-dimensional Gross Pitaevskii equation. Initially, the Gross Pitaevskii equation is explored when the trap potential is zero, and later under the Pöschl-Teller potential, which holds significant importance in quantum mechanics. Two different methods are used to solve the Gross Pitaevskii equation: the Homotopy Perturbation method and the Bernoulli Sub-equation Function method. The efficiency and accuracy of both methods are analyzed and compared.