Muğla yöresinde bulunan turistik oteller ve tatil köylerinde sportif animasyon ve rekreasyon faaliyetlerinin hizmet satışlarına etkisi
  1. Tez No: 102192
  2. Yazar: FAHRİ AKÇAKOYUN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HACALET MOLLAOĞULLARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Turizm, Sports, Tourism
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Boş zamanların belirli bir biçimde değişik aktivitelerle değerlendirilmesi turizmdir. Diğer bir deyişle turizm, özünde eğlenme ve zevk amacı olan, belirli bir ücreti ve zamanı gerektiren, dinlenmek, kendini yenilemek ve tatil geçirmek amacıyla yapılan faaliyetlerdir. Sanayileşme sonunda Avrupa'da endüstriyel ve teknik alandaki hızlı değişim; günlük hayatta çalışma sürecinin kısalmasına, serbest zamanların çoğalmasına ve kişi başına düşen milli gelirin artmasına önemli katkılar sağlamıştır. Ulaşım alanındaki hızlı gelişim ile uzak yerler, yakınlaşmış ve insanlar yıllık tatillerinde uzak ve değişik kültürlerde rekreasyon ve eğlence aktiviteleri aramaya başlamışlardır. Toplumda çağdaş mutluluğu yakalamak etkin şekilde eğlence faaliyetlerine bağlıdır. Yani, çalışma dışında kalan zaman içinde sadece yeme-içme uyuma şeklindeki dinlenme, çağdaş insan için yeterli değildir: Bunun eğlence faaliyetleri ile desteklenmesi şarttır. Bunun bilincine varan konaklama işletmeler içinde özellikle sayfiye otelleri; günümüzde ağırlıklı olarak rekreasyon ve animasyon faaliyetleri düzenlemeye başlamışlardır. Turistleri işletmede daha fazla tutabilmek, müşteri başında canlılık yaratmak ve sıkıntılarını gidermek için rekreasyon ve animasyon faaliyetlerine turistlerin daha çok ilgisini çekebilmek ve eğlendirmek için spor ve fiziksel egzersizlerin de katılması gerekmektedir. Sonuç olarak, düzenlenen bu faaliyetler işletmenin hizmet satışlarını arttırarak, ekstra gelirlerini yükseltecek ve işletmenin gelirleri maksimize edilecektir. İşletmede düzenlenecek sportif rekreasyon ve animasyon faaliyetleri müşteri memnuniyeti yanında, gelir artırıcı etkisi düşünülerek organize edilmelidir.
Özet (Çeviri)
Spending leisure time by having various activities in a certain way means tourism. In other words, tourism is an activity having entertainment and pleasure in its essence, necessitating certain amount of money and time, being performed with the purpose of resting, improving oneself and spending holiday. Recent change in industrial and technical fields in Europe at the end of industrialisation has had significant contribution on working period to become shorter, on free time to become more and onthe national income per person to increase. Rapid Change in transportation has caused distant places to get closer and people have started looking for recreation and entertainment activities in far and different cultures in their annual vacation. It depends on a great scale entertainment activities to have contemporary happiness in the society. In other words, it is not enogh for contemporary people to have relaxation just by eating, drinking and sleeping during the time out of work. It also must be supported with entertainment activities. Accommodation establishments getting conscious of that point, and especially resort hotels have nowadays started arranging largely recreation and animation activities. Sport and physical activities should be applied to recreation and animation in order to be able to cause tourists to stay longer, to make every guest active and to deal with their problems. As a result, these activities will raise extra revenues of the establishment by increasing service sales, and incomes of the establishment will be maximised. Recreation and animation activities on sport which will be held at the establishment must be arranged considering their income increasing influence in addition to customer satisfaction.