Self-determined learning skills among adult learners and their learning preferences
Yetişkin öğrenenlerin öz-belirlenimli öğrenim becerileri ve öğrenim tercihleri
  1. Tez No: 896506
  2. Yazar: AYŞEGÜL DİLAVER YENİER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BENGÜ BÖRKAN AYDINER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yetişkin Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmanın amacı, üniversite mezunu olan ve tam zamanlı çalışan yetişkin öğrenenlerin öz-belirlenimli öğrenim becerilerini ölçmek ve yetişkin öğrenenlerin öğrenim tercihleri eğilimlerini incelemektir. Bu çalışma, yetişkin öğrenenlerin öğrenme tercihleri ile öz belirlenimli öğrenme becerileri ölçeği (ÖBÖBÖ) puanları arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlayan korelasyonel bir tasarıma sahip nicel bir araştırmadır. Nicel yöntem, değişkenler arasındaki potansiyel bağlantıları araştırmak ve öğrenenlerin öğrenme tercihlerinin öz belirlenimli öğrenme becerilerini nasıl etkileyebileceğini anlamak için istatistiksel analiz yapılmasını sağlayacaktır. Bu nicel araştırmada tam zamanlı çalışan, üniversite mezunu ve son bir yıl içerisinde en az bir mesleki gelişim programına katılan 341 yetişkin öğrenen ÖBÖBÖ ve öğrenim tercihleri anketi çevrim içi olarak uygulanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre katılımcıların ÖBÖBÖ skorları ile çalışma tekniği, öğrenim stili, öğrenim kaynağı ve öz değerlendirme tercihleri arasındaki ilişkiler incelenmiş ve öz-belirlenimli öğrenim becerileri skoru ile yetişkinlerin öğrenim tercih eğilimleri ilişkilendirilmiştir. Öz-belirlenimli öğrenim-heutagogy 21. yüzyıl için önemli bir öğrenim yaklaşımıdır, bu nedenle ÖBÖBÖ'nin yetişkin öğrenenlerde uygulanması ve yetişkin öğrenenlerin öğrenim tercih eğilimleri ile ilişkilendirilmesinin ulusal ve uluslararası literature önemli katkılar sağlayabileceği öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
This investigation aimed to assess the self-determined learning capabilities of adult learners, all of whom are university graduates engaged in full-time employment, and to explore the patterns in their learning preferences. This study is quantitative research with a correlational design aimed at examining the relationship between adult learners' learning preferences and their scores on the self-determined learning skills scale (SDLSS). The quantitative method will enable statistical analysis to investigate potential connections between variables and understand how learners' learning preferences might impact their ability for self-determined learning. This study involved the distribution of the SDLSS and a learning preferences questionnaire through an online platform to a cohort of 341 adult learners. The analysis was conducted to investigate the correlations between the participants' scores on the SDLSS and various factors, including their study techniques, learning styles, sources of learning, and preferences in self-assessment. It was determined that a significant linkage exists between the SDLSS scores and the learning preference tendencies among adult learners. Given the increasing recognition of self-determined learning, or heutagogy, as a pivotal educational approach for the twenty first century, it is posited that the application of the SDLSS to adult learners and its correlation with their learning preferences can offer substantial contributions to both national and international academic discourses.