Blok zincir teknolojisinin gümrük işlemlerine olan etkisi
The effect of block chain technology on customs procedures
- Tez No: 896507
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEZİN AÇIK TAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: BEYKOZ ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu tez çalışmasında gümrük işlemlerinin blok zincir teknolojisi kullanılarak gerçekleştirilmesi halinde gümrük işlemlerine olabilecek olumlu veya olumsuz etkileri ele alınmaktadır. Araştırmada uygulama bölümü öncesinde kavramsal açıklık getirmek adına gümrük ve blok zincir teknolojisi kavramları ile ilgili teorik bilgiler verilip konuyla ilgili yapılmış çalışmaları içeren literatür özeti sunulmuştur. Araştırmanın uygulama bölümünde ise nitel ve nicel yöntemler kullanılmıştır. Nitel araştırma yöntemlerinden derinlemesine görüşme, nicel araştırma yöntemlerinden ise anket modeli uygulanmıştır. Uygulama kapsamında örneklem İstanbul'da faaliyet gösteren gümrük müşaviri, gümrük müşaviri yardımcısı ve yetkilendirilmiş gümrük müşaviri ünvanlı kadın ve erkek katılımcılardan oluşmaktadır. Tez çalışmasının sonucunda, gümrük işlemlerinde blok zincir teknolojisi kullanımı ile ticari verilerde doğruluğun oluşacağı, risk yönetiminin sağlanacağı, güvenlik artışı yaşanacağı, gümrük işlemleri ihlallerine yönelik denetimin daha etkin olacağı sonuçlarına ulaşılmıştır ancak gümrük sektörü çalışanlarının blok zincir teknolojisi hakkında önemli bilgi eksiklikleri olduğu ortaya çıkarılmıştır. Blok zincir teknolojisinin gümrük işlemlerinde kullanılabilmesi ve önündeki engellere yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the possible positive or negative effects on customs transactions if customs transactions are carried out using blockchain technology are discussed. In order to provide conceptual clarity before the application part of the research, theoretical information about the concepts of customs and block chain technology is given and a literature summary including studies on the subject is presented. In the application part of the research, qualitative and quantitative methods were used. In-depth interview, one of the qualitative research methods, and survey model, one of the quantitative research methods, were used. Within the scope of the application, the sample consists of male and female participants with the titles of customs consultant, assistant customs consultant and authorized customs consultant operating in Istanbul. As a result of the thesis study, it has been concluded that with the use of blockchain technology in customs transactions, accuracy in commercial data will be achieved, risk management will be ensured, security will be increased, and inspection of customs transactions violations will be more effective, but it has been revealed that customs sector employees have significant knowledge deficiencies about blockchain technology. Suggestions have been made regarding the use of blockchain technology in customs transactions and the obstacles to it.