Optimizing flexible job shop scheduling using the adaptive Big-Bang Big Crunch algorithm
Uyarlanabilir Big Bang Big Crunch algoritmalarıyla kullanarak esnek iş atölyesi planlamasını optimize etme
- Tez No: 896523
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHRAM LOTFİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Big Bang Big Crunch yöntemi, özellikle esnek iş atölyeleri ve makine ortamları bağlamında olmak üzere, karmaşık iş atölyesi çizelgeleme sorunlarını ele almak için umut verici bir yaklaşım sunmaktadır. Bu yöntem, üretim sistemlerinde makespan'ı, toplam gecikmeyi en aza indirmede ve iş yükü dengesini sağlamada etkinliğini kanıtlamıştır. Potansiyel çözümleri değerlendirmek için bir uygunluk fonksiyonu kullanarak ve bir dizi aşama boyunca nüfusun uygunluğunu artırarak iyileştirerek, Big Bang Big Crunch yöntemi, imalat işletmeleri için güçlü bir optimizasyon yaklaşımı sunmaktadır. Esnek iş atölyesi çizelgeleme bağlamında, Big Bang Big Crunch algoritmasını geleneksel iş atölyelerine kıyasla eklenen karmaşıklığı etkin bir şekilde ele alacak şekilde uyarlamak çok önemlidir. Bu uyarlama, algoritmanın esnek iş atölyeleri ve makine ortamları tarafından sunulan benzersiz zorluklara uygunluğunu sağlamak için değişiklikler ve geliştirmeler yapılmasını içerir. Ayrıca, pekiştirme öğrenimi, sinir ağları ve meta-sezgiseller gibi gelişmiş tekniklerin dahil edilmesi, çizelgeleme yöntemlerinin zekâsını ve dayanıklılığını önemli ölçüde artırabilir, bunların çeşitli dinamiklere u yum sağlamasını ve bireyselleştirilmiş özelleştirme gereksinimlerini karşılamasını sağlayabilir. Bununla birlikte, Big Bang Big Crunch algoritmasının performansı, problem örneği, problem büyüklüğü ve mevcut hesaplama kaynakları gibi faktörlerden etkilenebilir. Bu nedenle, algoritmanın uygulamasının dikkatli bir şekilde değerlendirilmesi ve kişiselleştirilmesi, optimal sonuçları elde etmek için temel oluşturur. Dahası, uygun kodlama ve kod çözme şemaları geliştirme, etkili çeşitlendirme ve yoğunlaştırma stratejileri ve uygunluk değerlendirme işlevleri ile ilgili zorlukları ele almak, Big Bang Big Crunch yöntemini esnek iş atölyesi çizelgelemesine uygularken istenen sonuçlara ulaşmak için çok önemlidir. Sonuç olarak, Big Bang Big Crunch yöntemi, üretim sistemlerinin verimliliğini artırmak ve imalat işletmelerindeki üretim sistemlerini optimize etmek için değerli bir potansiyel sunmaktadır. Bu çalışmada açıklanan önerilere uyarak, kuruluşlar bu yöntemi, esnek iş atölyesi çizelgelemesinin karmaşıklıklarını ele almak ve üretim sistemleri için zeki ve güçlü çözümler elde etmek için etkili bir şekilde kullanabilir.
Özet (Çeviri)
The Big Bang Big Crunch method presents a promising approach for addressing complex job shop scheduling problems, particularly in the context of flexible job shops and machine environments. This method has demonstrated effectiveness in minimizing makespan, total delay, and achieving workload balance in production systems. By utilizing a fitness function to evaluate potential solutions and iteratively improving the fitness of the population through a series of phases, the Big Bang Big Crunch method offers a robust optimization approach for manufacturing enterprises. the context of flexible job shop scheduling, it is crucial to adapt the Big Bang Big Crunch algorithm to effectively handle the added complexity compared to traditional job shops. This adaptation involves making modifications and enhancements to the algorithm to ensure its suitability for the unique challenges posed by flexible job shops and machine environments. Additionally, the incorporation of advanced techniques such as reinforcement learning, neural networks, and metaheuristics can significantly enhance the intelligence and robustness of scheduling methods, enabling them to adapt to various dynamics and meet individual customization requirements. However, the performance of the Big Bang Big Crunch algorithm may be influenced by factors such as the problem instance, the size of the problem, and the available computational resources. Therefore, careful assessment and tailoring of the algorithm's implementation are essential to ensure optimal results. Furthermore, addressing challenges related to developing proper encoding and decoding schemes, effective diversification and intensification strategies, and fitness evaluation functions is crucial for achieving the desired outcomes when applying the Big Bang Big Crunch method to flexible job shop scheduling. In conclusion, the Big Bang Big Crunch method offers valuable potential for optimizing scheduling processes and enhancing the efficiency of production systems in manufacturing enterprises. By considering the recommendations outlined in this study, organizations can effectively leverage this method to address the complexities of flexible job shop scheduling and achieve intelligent and robust solutions for their production systems.