The limits of citizenship for the Syrians in Türkiye
Türkiye'deki Suriyeliler için yurttaşlık sınırları
- Tez No: 896522
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışma, geniş bir göç ve entegrasyon dinamikleri bağlamında, Türkiye'deki Suriyeli mültecilerin yurttaşlığa kabul edilmesinin çok yönlü zorluklarını ve sonuçlarını incelemektedir. Yurttaşlık, yeni gelenlerle ev sahibi toplumlar arasındaki ilişkiyi şekillendiren temel bir unsurdur ve entegrasyonu incelemek için bir mercek görevi görmektedir. 2017-2023 dönemini kapsayan niteliksel içerik analiziyle Türkiye'nin Suriyeli mültecilere yönelik vatandaşlığa kabul sürecine ilişkin tartışmalar analiz edilmektedir. Bu çalışma, yasal çerçeveler, sosyo- politik dinamikler ve bireysel deneyimler arasındaki etkileşimi inceleyerek vatandaşlığa kabulün önündeki engelleri belirlemektedir. Çalışma, vatandaşlığın önemli entegrasyon unsurlarından biri olmasına rağmen vatandaşlık vermenin tek başına entegrasyonu sağlamadığı sonucuna varmaktadır. Kapsamlı sosyal uyum girişimleri, Türkiye'de Suriye vatandaşlığına geçişte toplumsal kabul ve uyumun desteklenmesi açısından büyük öneme sahiptir.
Özet (Çeviri)
This study explores the multifaceted challenges and implications of naturalization for Syrian refugees in Türkiye within a broader context of migration and integration dynamics. Citizenship emerges as a fundamental aspect shaping the relationship between newcomers and host societies, serving as a lens to examine integration. Through qualitative content analysis covering the period from 2017 to 2023, discussions surrounding Türkiye's naturalization process for Syrian refugees are analyzed. This study identifies impediments to naturalization by examining the interaction between legal frameworks, socio-political dynamics, and individual experiences. The study concludes that granting citizenship alone does not ensure integration, although citizenship is one of the significant integration elements. Comprehensive social cohesion initiatives are essential for fostering societal acceptance and harmony for Syrian naturalization in Türkiye.