The psychological impact of cultural hybridity on migrants in Ahdaf Soueif's in the Eye of the Sun, Jean Kwok's Girl in Translation, and Americanah by Chimamanda Ngozi Adichie
Ahdaf Soueif'in Güneşin Gözünde, Jean Kwok'un Çeviri Kızı veChimamanda Ngozi Adichie'nin Amerikanah adlı eserlerindegöçmenler üzerinde kültürel melezliğin psikolojik etkisi
- Tez No: 896557
- Danışmanlar: PROF. DR. RASHA A. AZEEZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu çalışma, Ahdaf Soueif'in In the Eye of the Sun, Jean Kwok'un Girl in Translation ve Chimamanda Ngozi Adichie'nin Americanah adlı romanlarında göç sürecinin göçmenler veya göçmenler üzerindeki psikolojik etkisine ışık tutmayı amaçlamaktadır. Bu çalışma, melez kültür ülkelerine göçün göçmenlerin psişik ve zihinsel yapılarını nasıl etkilediğini ve onları yas, narsisistik bozukluk, paranoya ve evden çıkmama gibi psikolojik hastalıklara nasıl maruz bıraktığını ve bu psikolojik bozuklukların kendilerinin veya hafifletme stratejilerinin nasıl olduğunu göstermektedir. etkileri, göçmenin kimliğinin, orijinal kültür ve ev sahibi kültürün unsurlarını içeren melez bir kimliğe dönüşmesine yol açar. Bu çalışma, seçilen romanlardaki göçmen karakterlerin bilinçsizliklerini psikanalitik mikroskop altına yerleştirerek bu ruhsal bozuklukları analiz etmektedir. Ayrıca göçmenlerin melez kimliğinin oluşmasında bu ruhsal bozuklukların rolü postkolonyal teoriye dayalı olarak tartışılmaktadır. Tüm bu psikolojik bozukluklara ve bunların göçmenlerin melez kimliğini şekillendirmedeki rollerine odaklanan çok az çalışma olduğundan, bu çalışma bu boşluğu doldurmayı amaçlamaktadır. Dolayısıyla bu çalışma, göçmenlerin kısmi bağlılıkları nedeniyle karşılaştıkları ruhsal zorlukları ortaya koymaktadır. Mevcut çalışmaya orijinalliğini veren şey, dış çevresel ve kültürel değişimlerle ve bunun sonucunda ortaya çıkan intrapsişik rahatsızlıklarla yüzleşmek için psikolojik homeostazis süreciyle ilgili olarak göçmenlerin ruhuna derinlemesine bir bakış olmasıdır. Bu çalışma, postkolonyal ve Freudyen teorilerin geçerliliğini, edebi metinlere uygulanabilirliğini ve güncel teorilerle uyumluluğunu incelemesi açısından önceki çalışmalardan ayrılmaktadır. Melez bir kimlik elde etmenin kolay bir iş olmadığını ve insan ruhu üzerinde büyük bir etkisi olduğunu doğruluyor. Ayrıca bu çalışmada Arap, Afrika ve Çin kültürleri gibi farklı kültürlere ait çeşitli örnekler ele alınmaktadır. Böylece, küreselleşen çağda sorunları psikolojinin önceliklerinden biri haline gelen göçmenlerin düşünceleri, duyguları ve psişik acılarının net bir resmini veriyor. Bu çalışmanın önemi öncelikle özgünlüğüne bağlıdır. Seçilen romanlarda göçmenlerin davranışlarını farklı bir açıdan inceliyor ki bu pek çoğumuzun farkına varamayacağı önemsiz bir husustur.
Özet (Çeviri)
This study aims to shed light on the psychological impact of the migration process on migrants or immigrants in Ahdaf Soueif's In the Eye of the Sun, Jean Kwok's Girl in Translation, and Americanah by Chimamanda Ngozi Adichie. The current study shows how the displacement to hybrid cultural countries affects the psychic and mental structure of migrants and makes them suffer from psychological diseases, such as mourning, narcissistic disorder, paranoia, and unhomeline, and how these psychological disorders themselves, or strategies to mitigate their impact, lead to changing the immigrant's identity into a hybrid identity that includes elements of the original culture and the host culture. The current study analyzes these mental disorders by placing the unconsciousness of the immigrant characters in the selected novels under the psychoanalytical microscope. Moreover, it discusses the role of these mental disorders in forming the hybrid identity of migrants depending on the postcolonial theory. Few studies have focused on all of these psychological disorders and their role in shaping the immigrant's hybrid identity, so this study aims to fill this gap. Hence, this study reveals the psychic challenges that migrants face because of their partial loyalties. What gives the current study its originality is that it is a deep look into the psyche of immigrants concerning the process of psychological homeostasis to face external environmental and cultural changes and the resulting intrapsychic disturbances. The current study is distinguished from previous studies in that it examines the validity of the postcolonial and Freudian theories, their applicability to literary texts, and their compatibility with the current theories. It confirms that obtaining a hybrid identity is not an easy task and has a great impact on the human psyche. Furthermore, this study deals with several samples belonging to different cultures, such as Arab, African, and Chinese cultures. So, it gives a clear picture of the thoughts, feelings, and psychic suffering of immigrants, whose issues have become one of the priorities of psychology in this globalizing era. The significance of this study depends first on its uniqueness. It examines the behavior of immigrants in the selected novels from a different angle, which is an immaterial aspect that many of us may not realize.