Investigation of the simultaneous urea hydrolysis and denitrification activity of biogranules under various environmental conditions and their comparison with the inherently present pure cultures
Biyogranüllerin simültane üre hidrolizi ve denitrifikasyon aktivitelerinin farklı ortam koşullarında incelenmesi ve içeriğindeki saf kültürlerle kıyaslanması
  1. Tez No: 896555
  2. Yazar: MEVLÜT SOLUK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF ÇAĞATAY ERŞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Mikrobiyoloji, Çevre Mühendisliği, Biotechnology, Microbiology, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
Mikrobiyal olarak indüklenen kalsiyum karbonat çökelmesi (MICP) ile ilgili çalışmalarda üre hidrolizi ve nitrat indirgenmesi metabolizmaları yaygın olarak araştırılmaktadır. Ayrıca çalışmalar çoğunlukla aksenik kültürlerle yürütülmüş olup biyomineralizasyon performansları yalnızca tek bir metabolik yol üzerinden belirlenmiştir. Kullanılan metabolik yolun ve aksenik kültürlerin sınırları nedeniyle MICP uygulamalarında çeşitli kısıtlar tespit edilmiştir. Son zamanlarda, araştırmacılar, bu kısıtların bahsi geçen metabolik yolların aksenik olmayan granüle kültürlerde birleştirilmesi ile aşılabileceğini göstermiştir. Ancak, bu aksenik olmayan granüle kültürlerin farklı çevresel koşullar altında MICP performansı ve aksenik kültürlere kıyasla avantajları hala bilinmemektedir. Bu nedenle, bu tez çalışmasının amacı eş zamanlı üre hidrolizi ve nitrat indirgenmesi yapabilen granüle kültürlerin farklı çevresel koşullarda incelenmesi ve aksenik kültürlerle biyomineralizasyon performansının kıyaslanması olmuştur. Biyogranüller, ürolitik Sporosarcina pasteurii DSM 33, denitrifikasyon yapan Pseudomonas aeruginosa ve aynı zamanda biyogranüllerden izole edilen aksenik kültürlerle kıyaslanmıştır. Bu çalışmada, aksenik ve aksenik olmayan kültürlerin biyomineralizasyon performansının şu koşullara bağlı olarak nasıl değiştiği kıyaslanmıştır: (i) maya özütü konsantrasyonu (0.05-5 g.L-1), (ii) dehidrasyon stresi (ıslak/kuru), (iii) tuzluluk (35 g.L-1, 1 g.L-1 ve 0.02 g.L-1 NaCl), (iv) sıcaklık (10oC, 22oC, 45oC) ve (v) çözünmüş oksijen konsantrasyonu (
Özet (Çeviri)
In microbially induced calcium carbonate precipitation (MICP) related studies, urea hydrolysis and denitrification metabolisms have been prevalently investigated. Furthermore, studies were mostly conducted by using axenic cultures, and biomineralization performances were determined only through a single metabolic pathway. Several constraints were detected in MICP applications due to the limits of the exploited metabolic pathway and the axenic cultures. Recently, researchers presented a way to overcome the reported limitations in MICP applications by combining the aforementioned metabolic pathways in non-axenic granulated cultures. Yet, MICP performance of these non-axenic granulated cultures and their advantages over axenic cultures under different environmental conditions still remain unknown. Therefore, the objective of this thesis study was to investigate granular cultures, capable of conducting simultaneous urea hydrolysis and nitrate reduction, under various environmental conditions and compare its biomineralization performance with the axenic cultures. Biogranules were compared with ureolytic Sporosarcina pasteurii DSM 33 and denitrifying Pseudomonas aeruginosa as well as with the axenic cultures isolated from the biogranules. The study compared how MICP performance of axenic and non-axenic cultures depended on changes in the following parameters: (i) yeast extract concentration (0.05-5.00 g.L-1), (ii) dehydration stress (wet/dry), (iii) salinity (35 g.L-1, 1 g.L-1 and 0.02 g.L-1 NaCl), (iv) temperature (10oC, 22oC, 45oC), and (v) dissolved oxygen concentration (