Erişkin yaş grubundaki obez ve obez olmayan bireylerde beslenme bilgi düzeyi ve sağlıklı beslenme tutumunun değerlendirilmesi
Evaluation of nutritional knowledge level andhealthy eating attitude in obese and non-obese individuals in adult age group
- Tez No: 896568
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE DİDEM ESEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
AMAÇ: Obezite, günümüzde insan sağlığına zarar veren ve yaşam kalitesini bozan ve prevalansı sürekli artan bir halk sağlığı problemidir. Beslenme bilgisinin ve sağlıklı beslenme tutumunun obezite üzerinde etkili olduğunu düşünmekteyiz. Bu sebeple beslenme bilgi düzeyi ve beslenme tutumunun obez ve obez olmayan bireylerdeki farklılıklarını tespit etmeyi amaçladık. GEREÇ ve YÖNTEM: Kesitsel-tanımlayıcı türde bir anket çalışması olarak sonra 01.04.2024 ile 01.07.2024 tarihleri arasında yapılan çalışmamız, Profesör (Prof.) Doktor (Dr.) Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Şişli Eğitim Aile Sağlığı Merkezi(E- ASM)'ne başvuran 142 katılımcıdan oluşmaktadır. Toplamda 64 sorudan oluşan anketimizde, katılımcıların sosyodemografik özellikleri değerlendirildi. Beslenme bilgi düzeyi belirlemek için Beslenme Bilgi Ölçeği(BBÖ), beslenme tutumunu belirlemek için Sağlıklı Beslenmeye İlişkin Tutum Ölçeği(SBİTÖ) uygulandı.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVES: Obesity is a public health problem that harms human health and impairs the quality of life, and its prevalence is constantly increasing. We think that nutritional knowledge and healthy eating attitude are effective on obesity. For this reason, we aimed to determine the differences of nutritional knowledge level and nutritional attitude in obese and non-obese patients. MATERIAL AND METHOD: Our study, which was conducted between 01.04.2024 and 01.07.2024 as a cross-sectional-descriptive survey study, consists of 142 participants who applied to Professor (Prof.) Doctor (Dr.) Cemil Taşcıoğlu City Hospital Şişli Education Family Health Centre. In our questionnaire consisting of 64 questions in total, the sociodemographic characteristics of the participants were evaluated. The Nutrition Knowledge Scale (NBS) was applied to determine the level of nutritional knowledge, and the Attitude Scale for Healthy Eating (SBITÖ) was applied to determine nutritional attitudes.