War and public finances in the Ottoman Empire: A study on Ruznamçe registers
Osmanlı İmparatorluğu'nda savaş ve kamu maliyesi: Ruznamçe defterleri üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 896569
  2. Yazar: RAMİZ ÜZÜMÇEKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EDHEM ELDEM, DOÇ. DR. MELTEM TOKSÖZ YALÇIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Tarih, Economics, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 303
Özet
Devlet kapasitesi iktisadi sözleşmelerin uygulanmasını, kamu mallarının arz edilmesini ve rantçı yatırımların önlenmesini sağlayarak ekonomik performansı etkilemiştir. Nitekim erken modern dönemde vergi kapasitesini arttıran ülkeler sonraki yüzyıllarda daha yüksek kişi başı gelir düzeylerine erişmiştir. Araştırmacılar Osmanlı vergi gelirlerinin de Avrupa monarşilerinin gerisinde kaldığını öne sürmüştür, ancak bu konudaki veri dağınıktır. Bu çalışma bahsedilen tezi on sekizinci yüzyılın ilk yarısında merkezden maaş alan Osmanlı askeri mevcudunu içeren yeni bir veri seti üzerinden incelemektedir. Neredeyse kesintisiz bir istaistik serisine dayanılarak, imparatorluğun savaş durumuna etkin mali yanıt üretebildiği gösterilmektedir. Ancak Avrupalı muadillerinin aksine Osmanlılar, bu dönemde daimi ordunun güçlendirilmesi için ciddi yatırımlar yapmamıştır. Verinin çözümlenmesi ışığında, imparatorluğun hissettiği savaş baskısının nispeten daha az yoğun olduğu öne sürülmektedir. Ayrıca savaş baskısının mali kapasite artışlarını tek başına açıklayabileceği ve güvenilir taahhüt açıklamalarının gereksiz olduğu iddia edilmekte ve bu düşünce bir dinamik vekalet modelinde açıklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
State capacity influenced economic performance by enforcing contracts, supplying public goods, and discouraging rent-seeking investment. Countries that built greater fiscal capacity in the early modern era later experienced higher incomes per capita. Scholars argued that the Ottomans fell behind contemporary European monarchies in fiscal expansion, but the evidence that supported this conclusion was sporadic. This dissertation revisits this hypothesis by constructing a new dataset of government-salaried army size for the Ottoman Empire in the first half of the eighteenth century. Based on an almost uninterrupted series of observations, I show that the Ottoman Empire responded to outbreaks of war efficiently. However, it did not invest in its peacetime standing army to an extent comparable to its European counterparts. Based on an analysis of the data, I argue that this was because the empire felt less intense war pressure. I also argue that war pressure adequately explains the divergences in fiscal income growth, and credible commitment accounts are redundant. I demonstrate the point in a dynamic principal-agent model.