İzole triküspid cerrahisinde TRI-SCORE ve preoperatif özelliklerin mortalite öngörmedeki etkinliği
The effectiveness of TRI-SCORE and preoperative characteristics in predicting mortality in isolated tricuspid surgery
  1. Tez No: 896584
  2. Yazar: AYKAN ATAMBAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMMÜHAN NEHİR SELÇUK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Amaç: TRI-SCORE izole triküspid yetmezliği cerrahisinde risk değerlendirmesi amacıyla oluşturulmuş bir klinik ölçektir. Çalışmamızda, izole triküspid kapak cerrahisinin preoperatif özellikleri ve sonuçlarını ve izole triküspid yetmezliği cerrahisi için tasarlanmış TRI-SCORE ölçeğinin bu hastalardaki prediktif değerini ölçmeyi amaçlanmaktadır. Ek olarak TRI-SCORE'un, popülasyona uygun hale getirilmiş preoperatif diüretik dozu değerlendirmesi (Mod 1 ve Mod 2) ve anemi (Mod 2) kriterlerini içeren modifikasyonlarının etkinliği değerlendirilmiştir. Materyal ve Metod: Şubat 2004 - Ekim 2023 tarihleri arasında izole triküspid kapak cerrahisi yapılan 77 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Hastaların demografik, klinik ve ekokardiyografik verileri retrospektif olarak incelenmiştir. TRI-SCORE hesaplanmış, modifiye TRI-SCORE 1 ve modifiye TRI-SCORE 2 popülasyonun özelliklerine göre türetilmiş, mortalite ve morbidite ile ilişkileri değerlendirilmiştir. Bulgular: Hastane içi mortalite %26 olarak bulunmuştur. Yüksek total bilirübin, yüksek INR, modifiye kriterlere göre yüksek diüretik kullanımı, NYHA sınıf III-IV semptom varlığı ve sağ kalp yetmezliği bulguları hastane içi mortalite ile ilişkili bulunmuştur. Uzun dönem sağkalım analizinde ise total bilirübin, INR, sağ ventrikül disfonksiyonu, yüksek diüretik kullanımı, NYHA sınıf III-IV ve sternotomi ile operasyon anlamlı ilişkili bulunmuştur. TRI-SCORE ve modifikasyonları hastane içi, 1 yıllık ve 3 yıllık mortaliteyi iyi öngörmüş, 5 yıllık mortalitede ise başarıları azalmıştır. Modifiye ölçekler orijinal TRI-SCORE'a göre daha yüksek duyarlılığa ve negatif prediktif değere ama daha düşük özgüllüğe sahiptir. Sonuç: TRI-SCORE, izole triküspid kapak cerrahisi hastalarının risk sınıflandırması ve tedavi kararları için değerli bir araçtır. Modifikasyonlar, ölçeğin prediktif değerini artırabilir ve hasta seçimini optimize ederek daha iyi sonuçlar elde edilmesine yardımcı olabilir. İzole triküspid kapak hastalığının önemi ve erken tedavinin gerekliliği konusunda daha fazla çalışma ve farkındalık yaratılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: TRI-SCORE is a clinical scale for estimating the operative risk of isolated tricuspid valve surgery. This study aimed to investigate the preoperative characteristics and outcomes of isolated tricuspid valve surgery and the predictive value of the TRI-SCORE, specifically designed for isolated tricuspid valve surgery. Additionally, the efficacy of modifications to the TRI-SCORE, incorporating altered preoperative diuretic dose assessment (Mod 1 and Mod 2) and additional anemia criteria (Mod 2) adapted to the population, was evaluated. Materials and Methods: 77 patients who underwent isolated tricuspid valve surgery between February 2004 and October 2023 were included in the study. Demographic, clinical, and echocardiographic data of the patients were retrospectively reviewed. The TRI-SCORE was calculated, and modified TRI- SCORE 1 and modified TRI-SCORE 2 were derived based on the population's characteristics. Their associations with mortality and morbidity were assessed. Results: The in-hospital mortality rate was 26%. High total bilirubin, high INR, high diuretic use according to modified criteria, NYHA class III-IV symptoms, and signs of right heart failure were associated with in-hospital mortality. In the long- term survival analysis, total bilirubin, INR, right ventricular dysfunction, high diuretic use, NYHA class III-IV, and sternotomy were significantly associated. The TRI-SCORE and its modifications predicted in-hospital, 1-year, and 3-year mortality well, but their accuracy decreased for 5-year mortality. The modified scales demonstrated higher sensitivity and negative predictive value but lower specificity compared to the original TRI-SCORE. Conclusion: The TRI-SCORE is a valuable tool for risk stratification and treatment decisions in patients undergoing isolated tricuspid valve surgery. Modifications may enhance the predictive value of the scale and help achieve better outcomes by optimizing patient selection. Further studies and awareness are needed regarding the importance of isolated tricuspid valve disease and the necessity of early treatment.