Factors affecting user behavioral intention to adopt self-service kiosks in airports: A structural equation modeling (SEM) approach
Havaalanlarında self servis kiosklarını benimsemeye yönelik kullanıcı davranışsal niyetini etkileyen faktörler: Yapısal eşitlik modellemesi (YM) yaklaşımı
  1. Tez No: 896583
  2. Yazar: MISAGH HAJI AMIRI
  3. Danışmanlar: PROF. ALİ OSMAN KUŞAKCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sivil Havacılık, Yönetim Bilişim Sistemleri, İşletme, Civil Aviation, Management Information Systems, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Modern havalimanları, verimliliği ve yolcu deneyimini artırmak için yolcu self servis teknolojilerine (SST'ler) doğru ciddi bir yönelimimerkeze alan dijital bir dönüşümden geçiyor. SST'lerin önemli bir örneği tüm havalimanı paydaşlarına gözle görülür faydalar sağlama potansiyeline sahip olan Self-check-in kiosk'lar (SCK'lar)'dır. Ancak, yolcuların SCK'leri benimsemesini etkileyen faktörler üzerine yapılan araştırmalar sınırlı kalmaya devam etmektedir. Bu çalışma, yolcuların SCK'ları kullanımına yönelik davranışsal niyetinin belirleyici faktörlerini incelemek için UTAUT2 ve SSTQUAL modellerini entegre ederek bu boşluğu kapatmayı amaçlamaktadır. Önerilen model, beş UTAUT2 bileşenini (performans beklentisi, çaba beklentisi, sosyal etki, kolaylaştırıcı koşullar ve hedonik motivasyon) ve dört SSTQUAL bileşenini (işlevsellik, güvence, emniyet ve zevk) kapsamaktadır. Ek olarak, algılanan riskin davranışsal niyet ile gerçek SCK kullanımı arasındaki ilişki üzerindeki düzenleyici etkisi araştırılmıştır. Veriler, Türkiye, İstanbul'daki iki büyük havalimanında anketler yoluyla 380 yolcudan toplanmıştır. Araştırma hipotezlerini test etmek için yapısal eşitlik modellemesi kullanılmıştır. Sonuçlar, performans beklentisi, sosyal etki, işlevsellik ve eğlencenin SCK'ları kullanmaya yönelik davranışsal niyeti olumlu yönde etkilediğini göstermektedir. Dahası, algılanan riskin davranışsal niyet ile SCK kullanımı arasındaki ilişki üzerinde olumsuz bir düzenleyici etkiye sahip olduğu bulunmuştur. Bu çalışma, yolcular tarafından SCK'ların benimsenmesinin anlaşılmasına katkıda bulunmakta ve havalimanı yöneticilerinin SCK uygulamasını ve kullanımını optimize etmeleri için değerli içgörüler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Modern airports are undergoing a digital transformation characterized by a shift towards passenger self-service technologies (SSTs) to enhance efficiency and passenger experience. Self-check-in kiosks (SCKs) are a prominent example of SSTs with the potential to benefit all airport stakeholders. However, research on factors influencing passenger adoption of SCKs remains limited. This study bridges this gap by integrating the UTAUT2 and SSTQUAL models to examine the determinants of passengers' behavioral intention to use SCKs. The proposed model encompasses five UTAUT2 constructs (performance expectancy, effort expectancy, social influence, facilitating conditions, and hedonic motivation) and four SSTQUAL constructs (functionality, assurance, security, and enjoyment). Additionally, the moderating effect of perceived risk on the relationship between behavioral intention and actual SCK usage was investigated. Data were collected from 380 passengers through surveys at two major airports in Istanbul, Türkiye. Structural equation modeling was employed to test the research hypotheses. Results indicate that performance expectancy, social influence, functionality, and enjoyment positively influence behavioral intention to use SCKs. Moreover, perceived risk was found to have a negative moderating effect on the relationship between behavioral intention and SCK usage. This study contributes to the understanding of SCK adoption by passengers and provides valuable insights for airport managers to optimize SCK implementation and usage.