Afet çalışanlarında risk yönetimi: ilişkisel değişkenler açısından değerlendirme
Risk management in disaster workers: an evaluation in terms of relational variables
- Tez No: 896585
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSEREN KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Acil Tıp, Psikoloji, Emergency Medicine, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Acil Yardım ve Afet Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Afet Tıbbı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada afet risk azaltma sürecinde afet çalışanlarının risk yönetim süreç etkinliğinin değerlendirilmesi, psikolojik dayanıklılık, stresle başa çıkma tarzları ve kişilik özelliklerine göre risk yönetim süreçlerinin etkinliğinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Katılımcılarımıza yönelik yapılan KAPSRYÖ, SBÇTÖ, EKA-GGK ve YPDÖ uygulamaları sonucunda KAPSRYÖ, performans, motivasyon, problem çözme ve iyilik hali puanları arttıkça EKA-GGK dışa dönüklük ve yalan puanları artmış nörotisizm puanları azalmıştır. SBÇTÖ kendine güvenli yaklaşım, iyimser yaklaşım ve sosyal destek arama puanları arttıkça KAPSRYÖ performans puanları artmıştır. YPDÖ kendililik algısı, gelecek algısı, yapısal stil, sosyal yeterlilik, sosyal kaynaklar ve psikolojik dayanıklılık puanları arttıkça KAPSRYÖ performans ve motivasyon puanlarının arttığı gözlenmiştir. Afetlere karşı psikososyal risk yönetim süreçlerinin yüksek olduğu tespit edilmiştir. Katılımcılarımızın ölçek düzeyleri yüksek olarak belirlendi ise de kurumlar nezdinde afetler öncesi ve sonrasında psikolojik eğitim ve destek almaları gerekliliğine, işe alım sürecinde kişilik testlerinin yapılması, geçmiş travmaların incelenmesi gibi standartların getirilmesinin gerekliliğine ulaşılmıştır
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the risk management process effectiveness of disaster workers in the disaster risk reduction process and to determine the effectiveness of risk management processes according to their psychological resilience, stress coping styles and personality characteristics. As a result of the CAPSRYÖ, SBCT, EKA-GGK and YPDÖ applications conducted for our participants, as CAPSRYÖ, performance, motivation, problem solving and well-being scores increased, EKA-GGK extroversion and lie scores increased and neuroticism scores decreased. As SBCT self-confident approach, optimistic approach and social support seeking scores increased, CAPSRYÖ performance scores increased. It was observed that as YPDÖ self-perception, future perception, structural style, social competence, social resources and psychological resilience scores increased, CAPSRYÖ performance and motivation scores increased. It was determined that psychosocial risk management processes against disasters were high. Although the scale levels of our participants were determined to be high, it was concluded that they should receive psychological training and support from institutions before and after disasters, and that standards such as conducting personality tests and examining past traumas should be introduced during the recruitment process.