Influence of Emperor Hadrian from the Ancient to the present: Ceremonial gates and cultural memory in Attaleia and Ephesus
İmparator Hadrı̇an'ın Antı̇k dönemden günümüze etkı̇sı̇: Attaleıa ve Ephesus'ta törensel kapılar ve kültürel bellek
  1. Tez No: 896595
  2. Yazar: GÜNİZ GÜRER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUNA GÜVEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Sanat Tarihi, Architecture, Art History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 387
Özet
İmparator Traianus Hadrianus Augustus'un dönemi (MS 117-138) genellikle Roma İmparatorluğu ve eyaletlerinin birleştiği ve bütünleştiği bir dönem olarak kabul edilir. Yirmi bir yıllık yönetiminin yarısından fazlasını başkent Roma dışında, özellikle Yunanistan ve Anadolu'da geçiren Hadrianus, 'gezgin imparator' olarak ün yapmıştır. Bu bağlamda, Hadrianus'un seyahatleri Yunanistan ve Anadolu'da mimari bir rönesansın katalizörü olarak öne çıkmakta, bölgedeki şehirler birbirleriyle ve hatta (bir dereceye kadar) Roma ile rekabet etmektedir. Bu çalışma, Attaleia ve Efes'te, İmparator Hadrianus'un ikinci yüzyıldaki ziyaretlerinin anısına inşa edilen iki Roma 'tören kapısı'nın algılanışına odaklanmaktadır. Temel amaçlardan biri, imparatorun bu iki Anadolu kenti üzerindeki etkisini ve kentlerin imparatorluk otoritesine nasıl karşılık verdiklerini ortaya çıkarmaktır. Kapıların tarihsel ve sembolik önemini göz önünde bulunduran bu çalışma, bu şehir kapılarının lieux de mémoire'ın açıklayıcı örnekleri olduğunu savunmaktadır. Bu kapılar, Hadrianus'un varlığının kalıcı mirasını sembolize etmekte ve Roma İmparatorluğu'ndaki yerel mimari formların özelliklerini korumaktadırlar. Disiplinlerarası araştırmaların sentezi ve bu çalışmanın konusu olan tören kapıları, geçmişte ve günümüzde bellek, mimari ve kentsel görünüme dair ilgi çekici manzaralar sunmaktadır. İster insanların günlük alışkanlıklarıyla iç içe olsun, ister izole arkeolojik alanların koşullarında ziyaretçi çekmeyi beklesin, bu kapılar Türkiye'nin kültürel, kolektif, bireysel ve kentsel hafızasına kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
The reign of Emperor Traianus Hadrianus Augustus (117-138 CE) is generally regarded as a period of unification and integration of the Roman Empire and its provinces. He had a reputation as a 'travelling emperor', spending more than half of his twenty-one-year reign outside the capital of Rome, mainly in Greece and Asia Minor. In this context, Hadrian's travels stand out as a catalyst for an architectural renaissance in Greece and Asia Minor, with cities in the region competing with each other and even (to some extent) with Rome. The study focuses on the perception of two Roman 'ceremonial gates' in Attaleia and Ephesus, built to commemorate the visits of Emperor Hadrian in the second century. One of the main aims is to reveal the influence of the emperor on these two Anatolian cities and how they responded to his imperial authority. Considering the historical and symbolic significance of gates, this study argues that these city gates reveal examples of lieux de mémoire. They symbolise the enduring legacy of Hadrian's presence and preserve the characteristics of local architectural forms in the Roman Empire. The synthesis of interdisciplinary research and the ceremonial gates that are the subject of this study offer compelling views of memory, architecture, and urban spectacle, past and present. Whether intertwined with people's daily routines or waiting to attract visitors in the conditions of isolated archaeological sites, these gates are engraved in the cultural, collective, individual, and urban memory of Türkiye.